facebook

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik Bursları

1978 yılında kurulan Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı, amaçları doğrultusunda,  müzik alanında olağanüstü yetenekli genç sanatçıların yurtdışındaki virtüözlük öğrenimlerine katkıda bulunuyor.

2018-2019 yılında 11 genç müzik sanatçısına yurtdışı yüksek lisans eğitimleri için burs imkanı sunan programın, bugüne kadar burs sağladığı toplam öğrenci sayısı 130’a ulaştı.
 
2019-2020 Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik Bursları başvuruları sona erdi.

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik Bursları ile ilgili detaylı bilgi ve başvuru koşulları için muzikburslari.eczacibasi.com.tr bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.
 
Geçmiş yıllarda müzik burslarından faydalanan değerli sanatçılarımızın listesine ulaşmak için tıklayınız.

2018-2019 Dönemi Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik Bursiyerleri

Alara Acar / Arp
Arp eğitimine 2006 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda İpek Mine Sonakın’ın öğrencisi olarak başladı. Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar’da Erasmus programı kapsamında eğitim gördü, eğitimi süresince birçok oda müziği konseri ve solo konser verdi. 2015 yılında tamamladığı Erasmus programının ardından eğitiminin geri kalanına Weimar’da devam etme hakkı kazandı, Prof. Andreas Wehrenfenning’in öğrencisi oldu. Aynı üniversitede yüksek lisans programına kabul edildi.

Deniz Ayşe Birdal / Çello
14 yaşında Mozarteum Üniversitesi’nin üstün yetenekli çocuklara eğitim veren Leopold Mozart Institut für Hochbegabtenförderung enstitüsüne tam puanla ve ilk çello öğrencisi olarak kabul edildi. Ekim 2015’te Uluslararası Johann Andreas Stein Yaylı Sazlar Yarışması’nda kendi bestesi “Sky-cut”ı içeren performansı ile ikincilik ödülüne layık görüldü. 2018 yılında, Prof. Julius Berger ile çalıştığı Augsburg Üniversitesi Felsefi ve Sosyal Bilimler Fakültesi Leopold Mozart Merkezi Viyolonsel Bölümü’nden mezun olan Deniz Ayşe Birdal, aynı üniversitede yine Prof. Julius Berger’in sınıfında yüksek lisans okumaya hak kazandı. ÇEV Sanat Genç Yetenekler Projesi kapsamında eğitimini sürdüren Deniz Ayşe Birdal, Dr Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı tarafından desteklenmektedir.

Deniz Gür / Piyano
2005 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Yrd. Doç. Öznur Orbay ile piyano eğitimine başladı. 2012 yılında aynı okulun lise bölümünü bütün jüri üyelerinden okul tarihinin en yüksek notlarından birini alarak birincilikle tamamladı. Viyana’da bulunan Universitat für Musik und darstellende Kunst Wien’in konser piyanistliği bölümünde lisans eğitimini tamamladı, yüksek lisans eğitimine aynı okulda Prof. Jan Jiracek von Arnim ile devam ediyor. Buna ek olak, eski müzik üzerine yan dal çalışmaları yapıyor ve klasven eğitimini sürdürüyor.
2017-2018 eğitim dönemini Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik bursu ile tamamlayan Deniz Gür, 2018-2019 döneminde de Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı tarafından desteklenmeye devam ediyor.

Erdem Delibaş / Trombon
8 yaşında müzik eğitimine başladı, 2010 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı sınavını kazandı. 2015-2016 eğitim yılı içerisinde Genç Solistler sınavını kazanarak İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte solist olarak konser verdi. Turkish-Greek Orkestrası ile çeşitli Yunan adalarında konserler verdi. Turkish Brass Ensemble grubunun solo trombonluğunu yapan Erdem Delibaş, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan fakülte ikinciliği ile mezun oldu. Hochschule für Musik und Theater Rostock okulunda Jamie Williams’ın sınıfında okumak üzere yüksek lisans için kabul edildi.

Ezgi Sarıkçıoğlu / Keman
2016 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan birincilik ile mezun oldu. Londra’daki Royal College of Music’te yüksek lisans eğitimi almak üzere Prof. Itzhak Rashkovski’nin sınıfına kabul edildi. 2017-2018 eğitim döneminde Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik bursiyeri olan Ezgi Sarıkçıoğlu, 2018-2019 döneminde de Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı tarafından desteklenmeye devam edecek. ÇEV Sanat Genç Yetenekler Projesi kapsamında eğitimini sürdüren Ezgi Sarıkçıoğlu, Dr Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı tarafından  desteklenmektedir.

Ferhad Mehmet / Keman
1999 yılında Bilkent Müzik Hazırlık İlkokulu’nda müzik ile tanıştı. Lisans eğitimini 2014 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Sahne Sanatları Fakültesi’nde tamamladı. Önemli sanatçıların ustalık sınıflarına aktif olarak katıldı, Youngeç organizasyonu kapsamında Almanya’nın önde gelen şehirlerinde konserler verdi. Folkwang Universitat der Künste’nin yüksek lisans programına en yüksek puan ile kabul edildi, Prof. Pieter Daniel ile çalışmaya başladı. 2017-2018 eğitim dönemini Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik bursu ile tamamlayan Ferhad Mehmet, eğitimine bu sene de Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı desteği ile devam edecek.

Kardelen Buruk / Viyola
2014 yılında lisans eğitimine başladığı Royal Conservatory of the Hague’dan 8.5 not ile mezun olarak, aynı üniversitede Prof. Mikhail Zemstov ile çalışmak üzere yüksek lisans okumaya hak kazandı. Yüksek lisans döneminde “Nasıl müziği dışlanmış komünitelere daha çok ulaştırabilir ve yeni yaklaşımlar bularak ilgi kitlesini artırabiliriz?” üzerine tez yazmayı planlamaktadır.

Kumsal Germen / Trombon
Müzik eğitimine Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi’nde trombon ana sanat bölümünde tam burs ile başladı. Hochschule für Musik “Hanns Eisler” müzik yüksekokulunu kazanan iki müzisyenden biri oldu, Prof. Olaf ott’un sınıfında çalışmaya hak kazandı. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans için aynı okulun programına kabul edildi. 2018 Ağustos’ta buradaki ilk dönemini tamamlayacak.

Ömer Berk Taraklı / Klarnet
Klarnete 2007 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu’nda Vladimir Zverew’in sınıfında başladı. 2013-2014 eğitim yılında Bilkent Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü klarnet ana sanat dalına kabul edildi. 2014-2015 eğitim yılında Nice Sophia Antipolis Üniversitesi Müzik Bölümü sınavı vererek Prof. Dr. Michel Lethiec ile çalışmalarına devam etti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestra’sında klarnet grup şefi olarak çalıştı, aynı zamanda Tekfen Filarmoni Orkestrası grup üyeliğine kabul edildi. 2018-2019 eğitim döneminde Helsinki Sibelius Akademi’de Harri Maki’nin klarnet sınıfında yüksek lisans okumaya hak kazandı.

Sevgi Varol / Fagot
Müzik hayatına 2004 yılında Doç. Ahter Destan yönetimindeki Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Çocuk Korosu’na katılarak başladı. 5 yıl boyunca Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nda yer aldı, 2013 yılında Türk-Alman-Fransız Gençlik Orkestrası’nı kazandı. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Fagot Bölümü’nde burslu olarak başladığı lisans eğitimini “Bölüm ve Fakülte Birincisi”, “Üstün Yüksek Şeref Öğrencisi” olarak tamamladı. Yüksek lisans eğitimini Zürih Sanat Üniversitesi’nde Matthias Racz’ın öğrencisi olarak devam ettirecek.

Türkü Su Dilan Özkaya / Piyano
Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın piyano bölümünde gösterdiği üstün başarıdan dolayı lise ikinci sınıftan dördüncü sınıfa atladı, liseyi birincilikle bitirdi. Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan Yüksek Şeref Öğrencisi olarak tamamladı. 2016-2017 eğitim döneminde Erasmus programıyla Almanya’ya giderek Hochschule für Musik Detmold’de okudu. Bu süre içerisinde her profesörün yalnızca bir öğrencisinin çaldığı “Pianissimo” adlı etkinlikte yer aldı. Mart 2018’den beri Prof. Peter Nagy ile Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart’ta çalışmalarına devam ediyor.