ECZACIBAŞI HOLDİNG YÖNETİM KURULU

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, çalışma yaşamına 1974 yılında başladı. 1991-1993 yıllarında Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanlığı, 1997-2001 yıllarında TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı, 1993-1997 yıllarında Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı, 2000-2008 yıllarında ise İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Bülent Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Topluluğu şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

lmperial College Londra kimya bölümünden lisans, Massachusetts Institute of Technology’den Kimya Mühendisliği yüksek lisans derecelerini alan Bülent Eczacıbaşı halen, TÜSİAD ve İEİS’in Onursal Başkanı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Onursal Üyesi, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Onur Üyesi, Ege Sanayicileri ve İş insanları Derneği (ESİAD) Yüksek İstişare Konseyi Üyesidir. Aynı zamanda, İstanbul Modern Sanat Müzesi’ni bünyesinde bulunduran İstanbul Modern Sanat Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Başkanlığı, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve TESEV Yüksek Danışma Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

Fransız Devlet Nişanı (Chevalier dans l'Ordre National de la Légion d'Honneur) ve İtalya Cumhurbaşkanlığı Dayanışma Nişanı (Commendatore dell'Ordine della Stella d'Italia) sahibi olan Bülent Eczacıbaşı’nın, 2018’de iş dünyasına yönelik “İşim Gücüm Budur Benim” isimli kitabı yayımlanmış, kitap 2020 yılında “A Rip in the Sea” adıyla İngilizce olarak da basılmıştır. Eczacıbaşı’nın gerçekleştirdiği seyahatlerde, farklı kültürlerden insan hikayelerini paylaştığı “Yoldan” adlı fotoğraf kitabı bulunmaktadır. 2022’de iş yaşamına dair okuma ve düşünme serüveninden saptamaları kaleme aldığı 40 kısa denemeden oluşan “Aklımızda Bulunsun” adlı kitabı yayımlanmıştır. Aynı yıl “İşim Gücüm Budur Benim” adlı kitabının kısaltılmış versiyonunu okuyucuyla buluşturmuştur. 2022’de “Dönüşümden Yansımalar: Yeni İstanbul Modern’e Doğru” başlıklı ilk kişisel sergisini açmış, 2023’te aynı adlı fotoğraf kitabı yayımlanmıştır.

Yüksek öğrenimini Berlin Teknik Üniversitesi’nde tamamlayan Faruk Eczacıbaşı, 1980 yılında Eczacıbaşı Holding Planlama bölümünde görevine başladı. Bir süre Eczacıbaşı İlaç Sanayi kuruluşunda ürün sorumlusu olarak görev yaptıktan sonra 1987 yılında Padeko İlaç Sanayi kuruluşunda Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdürlük görevini üstlendi. 1989 yılında Eczacıbaşı Bilgi İletişim A.Ş’yi kurarak uzun yıllar Eczacıbaşı Topluluğu’nun “e-dönüşüm” sürecini yönetti.

Halen başkanlığını yürütmekte olduğu, Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşmesi vizyonuyla 1995 yılında kurulan Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) aracılığıyla Faruk Eczacıbaşı, çeşitli araştırma raporlarının hazırlanması ve bu konudaki politikaların şekillendirilmesi için çalışmaktadır.
1996 yılında Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’nı üstlenen Faruk Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Topluluğu şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmektedir. Ayrıca, 1999 yılından bu yana Eczacıbaşı Spor Kulübü Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

2018 yılında yayınlanan “Daha Yeni Başlıyor” isimli kitabıyla teknolojik gelişmelerin getirdiklerini ve götürdüklerini incelemekte, gelecekte dünyayı iyisi ve kötüsüyle nelerin beklediğini tartışmaktadır.

Erdal Karamercan, İstanbul Erkek Lisesi'nin ardından, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu.

ABD'de University of Virginia'da Kimya Mühendisliği Yüksek Lisans (MSc.) ve Doktora (PhD.) öğrenimini tamamlayarak, Eczacıbaşı Holding'de çalışma hayatına başladı.

Sırasıyla, İntema Proje Müdürlüğü, Artema Tesis Müdürlüğü, Eczacıbaşı Holding Dış Ticaret Müdürlüğü, Ekom Eczacıbaşı Dış Ticaret Genel Müdürlüğü, İpek Kağıt Genel Müdürlüğü, Tüketim Ürünleri Grubu Koordinatörlüğü, İlaç ve Tüketim Ürünleri Grupları Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. 2003-2017 yılları arasında Eczacıbaşı Topluluğu’nda CEO görevini üstlenen Dr. Erdal Karamercan, halen Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürüyor.

Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak da görev yapan Dr. Karamercan’ TÜSİAD Üyeliği, Reklamverenler Derneği Kurucu Üyeliği, İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği, KALDER ve KAGİDER üyeliklerinin yanı sıra çeşitli vakıf, dernek ve spor kulüplerinde de üyelikleri bulunuyor.

Atalay Gümrah, Galatasaray Lisesi’nin ardından lisans ve yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı.

Kariyerine 1992 yılında Eczacıbaşı Topluluğu’nda başlayan ve Ekom Dış Ticaret Bölge Sorumlusu olan Gümrah, 1994-1997 arasında VitrA UK’de Ticaret Müdürü, 1997’de Rusya’daki EBM Jsc’nin Şirket Müdürü, 1999-2005 yılları arasında, sırasıyla İntema’nın Proje ve Toplu İşler Müdürü, Satış Operasyonları Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı, 2006-2011 arasında ise İntema Genel Müdürü olarak görev yaptı. Ocak 2011’de Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu’nun Banyodan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Genel Müdürü olarak atanan Atalay Gümrah, 2013 yılının Ekim ayında, mevcut görevlerinin yanı sıra, Grup Başkanlığı görevini de üstlendi. Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu’nun çeşitli şirketlerinde yönetim kurulu üyesi olarak yer alan Gümrah, 1 Şubat 2017 itibarıyla Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su oldu.

Eczacıbaşı Topluluğu şirketlerinde yönetim kurulu üyelikleri bulunan Gümrah, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Eczacıbaşı Holding Genel Müdürlüğü görevini de yürütüyor.

1984 yılında İstanbul’da doğan Nejat Emre Eczacıbaşı, lisans eğitimini 2006’da Harvard Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde tamamladı. 2011’de Columbia Business School’dan İşletme Yüksek Lisans diploması aldı.

Kariyerine PricewaterhouseCoopers (PwC) Türkiye’de finansal danışmanlık yaparak başlayan Eczacıbaşı, 2008 yılında Eczacıbaşı Holding Stratejik Pazarlama ve Finansman Grup Başkanlığı’na geçti. 2011-2013 döneminde, Türkiye ve gelişmekte olan ülkelerde geleneksel zanaatları hayata döndürerek işsizliği azaltmak hedefiyle bir şirket kurarak, mikrofinans ve sosyal girişimcilik projeleri gerçekleştirdi.

2013 yılında Türkiye’ye dönen Eczacıbaşı, 2014 sonuna kadar Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu’nun Stratejik Pazarlama bölümünde çalıştı. Ocak 2015’te Yapı Ürünleri Grubu’nun mutfak iş alanında Genel Müdürlük görevini üstlenen Eczacıbaşı, mutfağı yeni nesil ihtiyaçlara cevap veren bir yaşam merkezi haline getirmek için İntema Yaşam şirketini hayata geçirdi.

2019 yılından itibaren Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Üyeliği ve İnovasyon ve Girişimcilik Koordinatörlüğü görevlerini yürüten Emre Eczacıbaşı’nın, Eczacıbaşı Topluluğu kuruluşlarında, Hedefler için İş Dünyası Platformu ve Türkiye Girişimcilik Vakfı’nda Yönetim Kurulu Üyelikleri bulunmaktadır.

Esra Eczacıbaşı Coşkun, Robert Kolej’in ardından Harvard Üniversitesi’nde Ekonomi ve Sanat Tarihi eğitimi aldı. Mezun olduktan sonra New York’ta bulunan Modern Sanat Müzesi MoMA’da görev alan Coşkun, Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul Modern için önemli bir açılım olan Genç Modern’in kuruluşuna öncülük etti. Eczacıbaşı Topluluğu’ndaki kariyerine Holding Stratejik Planlama Uzmanı olarak başlayan Coşkun, daha sonra Tüketim Ürünleri çatısı altında Marka Yöneticisi olarak devam etti.

2015 yılında INSEAD’dan MBA derecesini aldıktan sonra McKinsey& Company’de Danışman olarak çeşitli projelerde görev aldı. 2017 yılında Eczacıbaşı Holding İş Geliştirme Müdürü olarak görev yaptı. 2018 ve 2019 yılları itibarıyla Burgbad AG Genel Müdürü ve Eczacıbaşı Holding Dijital Dönüşüm Koordinatörü olarak görevini sürdürmektedir.

Coşkun, aynı zamanda İstanbul Modern’de İcra Kurulu Üyeliğini ve Eczacıbaşı Holding’de Yönetim Kurulu Üyeliğini yürütmektedir.

Robert Koleji Mütevelli Heyeti Üyesi olan Esra Eczacıbaşı Coşkun’un, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Yönetim Kurulu Üyeliği ile Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Üyeliği bulunmaktadır.

Emre Derman, kariyerine 1989 yılında uluslararası hukuk firması White & Case’de başladı. 1994-1995 yılları arasında merkezi Londra’da bulunan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nda bir süre görev yaptıktan sonra, 1996 yılında White & Case’e geri döndü ve şirketin İstanbul bürosunda Yönetici Ortak olarak çok sayıda yüksek profilli işlem yönetti.

2008 yılında kurumsal hayatına ara veren Derman, yelken tutkusunun peşinden gitti ve takip eden üç yıl boyunca serbest danışmanlık yaptı. 2011’de JP Morgan bünyesine katılarak, Türkiye ve Azerbaycan bürolarında Genel Müdür ve Kıdemli Ülke Müdürü olarak görev yaptı. Derman, 2014 yılından bu yana özel danışmanlık hizmeti vermektedir.

Emre Derman birleşme ve devralmalar, sermaye piyasaları, finans ve miras planlama konularında deneyimlidir. Turcas Petrol ve Akbank’ta Yönetim Kurulu Üyeliği bulunan ve Yorglass Yönetim Kurulu’na danışmanlık veren Derman, 2022 yılı Mayıs ayı itibarıyla Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürüyor.

Derman, gayretli bir yelkencidir ve yat yarışlarında rekabet etmektedir.

Tolga Tuğlular, kariyerine 1991 yılında Finansbank Uluslararası Sabit Getirili Menkul Kıymetler bölümünde ticaret ve satış alanında başladı. Ardından ABN Amro Bank’a geçti ve Chemical Bank ve Chase Manhattan bünyesinde satış ve ticaret alanında üstlendiği çeşitli pozisyonların ardından 1996 yılında EMStar Group Başkan Yardımcısı olarak JP Morgan Securities’e katıldı.

2019 yılına kadar JP Morgan’da ticaret ve sigorta alanında, özellikle yükselen piyasalara odaklı pozisyonlarda görev aldıktan sonra, Cierra Capital UK şirketine CEO ve Yönetici Ortak oldu. Tolga Tuğlular, 2022 yılı Mayıs ayı itibarıyla Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Üyesidir.

Sciences Po Paris mezunu olan Véronique Laury, kariyerine Leroy Merlin’de başladı. Satış ve pazarlama alanında çeşitli pozisyonlarda 15 yıl çalıştıktan sonra 2002 yılında Kingfisher PLC şirketinde göreve başladı. Aynı şirketin, Fransa ve Britanya’da aldığı farklı görevlerinin ardından, Avrupa’nın ikinci en büyük yapı market grubu olan ortak bünyenin işletme stratejisini yönetti. Beş yıl boyunca hem Fransa hem de grubunun tamamının CEO’su olarak görev yaptı.

Weee Strategy&Coaching şirketinin kurucusu ve CEO’su Véronique Laury, Fransa ve Britanya’nın perakende sektöründe kıdemli üst düzey yönetici olarak çeşitli kuruluşlar bünyesinde uzun yıllar çalıştı. Son olarak Kingfisher Group ‘taki CEO’luk görevinden 2019 yılında ayrıldı.

Laury, geçmişte Koçtaş ve Hornbach Baumarkt’ın yönetim kurullarında görev aldı. Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Üyeliğinin yanı sıra IKEA, Sodexo, Tarkett, WeWork gibi kendi sektörünün yüksek profilli firmalarının yönetim kurullarında yer almaktadır.

Werner Geissler, kariyerine 1979 yılında Procter & Gamble’da başladı ve yıllar içinde firma bünyesinde marka yönetiminden genel müdürlüğe, bölgesel sorumluluklardan 2007-2015 yılları arasında üstlendiği Küresel Operasyonlar Başkan Yardımcılığı’na kadar yükseldi. Bölgesel görevleri kapsamında Türkiye, Kafkasya & Orta Asya Cumhuriyetleri kümesinin sorumluluğunu üstlendi. 1998 ve 2001 yılları arasında bu görev için İstanbul’a yerleşti ve aynı dönemde YASED Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yaptı.

2014’ten bu yana, özel sermaye alanında faaliyet gösteren Advent International’ın İşletme Ortağı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Werner Geissler, önceki yıllarda IMD, Economiesuisse ve World Business Council for Sustainable Development yönetim kurullarında üyelik yapmıştır ve halen Philip Morris International ve Goodyear Tire and Rubber Company Yönetim Kurulu Üyesidir. Geissler aynı zamanda birçok start-up kuruluşunun aktif yatırımcısıdır. Werner Geissler, Japonya’nın Hyogo Prefektürü’nün danışmanı ve Fahri büyükelçisidir. Cenevre Üniversitesi’nden Fahri Doktora unvanı almıştır. Pudong Şangay’da bulunan Çin Üst Düzey Liderlik Akademisi’nde konuk öğretim görevlisidir. Eczacıbaşı Topluluğu Yönetim Kurulu Üyesi olan Werner Geissler Köln Üniversitesi mezunudur.

ECZACIBAŞI TOPLULUĞU ÜST YÖNETİM

Atalay Gümrah, Galatasaray Lisesi’nin ardından lisans ve yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı.

Kariyerine 1992 yılında Eczacıbaşı Topluluğu’nda başlayan ve Ekom Dış Ticaret Bölge Sorumlusu olan Gümrah, 1994-1997 arasında VitrA UK’de Ticaret Müdürü, 1997’de Rusya’daki EBM Jsc’nin Şirket Müdürü, 1999-2005 yılları arasında, sırasıyla İntema’nın Proje ve Toplu İşler Müdürü, Satış Operasyonları Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı, 2006-2011 arasında ise İntema Genel Müdürü olarak görev yaptı. Ocak 2011’de Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu’nun Banyodan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Genel Müdürü olarak atanan Atalay Gümrah, 2013 yılının Ekim ayında, mevcut görevlerinin yanı sıra, Grup Başkanlığı görevini de üstlendi. Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu’nun çeşitli şirketlerinde yönetim kurulu üyesi olarak yer alan Gümrah, 1 Şubat 2017 itibarıyla Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su oldu.

Eczacıbaşı Topluluğu şirketlerinde yönetim kurulu üyelikleri bulunan ve 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Eczacıbaşı Holding Genel Müdürlüğü görevini de yürüten Gümrah; aynı zamanda Toprak İşverenler Sendikası Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı ve 1 Ocak 2022 yılından beri Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye – Almanya İş Konseyi Başkanlığı’nı sürdürüyor.

1972 yılında doğan Hasan Pehlivan, lisans eğitimini 1994 yılında Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini ise 2004 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme (MBA) Bölümü’nde tamamladı.

Hasan Pehlivan iş yaşamına 1994 yılında, Uzak Doğu’da petrol ve gaz sektöründe Saha Mühendisi olarak, Schlumberger Oilfield Services şirketinin Çin Halk Cumhuriyeti operasyonlarında başladı. Pehlivan aynı kuruluşta, Endonezya Güney Sumatra’da Operasyon Yöneticisi ve Japonya, Vietnam, Tayvan ile Tayland'da Teknik Müdür olarak, toplam altı yıl çalıştı. 2000-2002 yılları arasında, Paris Schlumberger Wireline Merkez Ofisinde Üretim Servisleri bölümünün küresel pazarlamasından sorumlu görevinden sonra, 2002 yılında telekom, ödeme sistemleri ve hükümet programlarından sorumlu Satış ve Pazarlama Müdürü olarak Schlumberger akıllı kartlar bölümüne geçti ve 2005 senesinde Türkiye Ülke Direktörü oldu. Pehlivan, 2006-2011 yılları arasında Gemalto Türkiye Genel Müdürü ve Ortadoğu Bölgesi Ödeme Sistemleri Direktörü olarak görev aldı.2011 yılı itibariyle Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nda, Baş Danışman olarak, 15 ülkedeki uluslararası danışman ağının yönetiminden sorumlu olan Hasan Pehlivan, enerji, inovasyon ve ileri teknoloji sektörleri başta olmak üzere sektörel çalışmalara katkı sağladı.

Eczacıbaşı Topluluğuna 1 Ocak 2015 senesinde Yapı Ürünleri Grubunda İş Geliştirme Direktörü olarak katıldı. Eylül 2016’dan bu yana VitrA Karo Genel Müdürü görevini icra etmenin yanısıra 15 Temmuz 2019’da Villeroy Boch Fliesen GmbH’nın da Genel Müdürü olarak Eczacıbaşı Karo Seramik İş biriminin tüm sorumluluğunu üstlendi.

Bülent Kozlu Lisans eğitimini Harvard Universitesi Siyasi Bilimler Bölümü’nde, işletme yüksek lisans eğitimini Harvard Business School’da tamamladı.

Kozlu iş yaşamına 2003 yılında Lazard yatırım bankasının New York ofisinde analist olarak başladı. 2005-2015 yılları arasında The Carlyle Group’un Kuzey Amerika fonunda, Bain Capital’ın Avrupa fonunda ve Turkven Private Equity’de farklı sektörlerde yatırımlar yönetti. Kozlu, 2015-2019 yılları arasında EBRD (Avrupa Kalkınma Bankası) ve Nef Gayrimenkul ortaklığıyla kurduğu Intus Capital gayrimenkul fon yönetim şirketini yönetti ve aynı süre zarfında Nef Gayrimenkul’un Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü.

Ocak 2020 tarihinde Eczacıbaşı Holding Yatırım Ofisi Başkanlığı görevine gelen Kozlu, Yatırım Ofisi Başkanı olarak Topluluğun ana iş kollarında ve yeni alanlarda yatırım ve satın almalarından aynı zamanda Eczacıbaşı Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım, Kanyon, Eczacıbaşı-Monrol, E-kart ve Eczacıbaşı Sigorta şirketlerinden sorumlu oldu.

Ekim 2022 tarihinden itibaren Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri CEO’su olarak görevini yürütmektedir.

Kariyerine 1991 yılında Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde Doktor olarak başlayan Fadıllıoğlu, 1996 yılında Abbott Türkiye’ye Pazarlama Yönetici Adayı olarak katıldı ve birçok farklı yöneticilik görevi üstlendi. 2002-2005 yılları arasında Japonya’da Abbott Diyabet Tedavi Bölümü (ADC) Asya Pasifik Bölgesi Ticari Direktörlüğü, 2005-2008 yılları arasında Almanya merkezli olarak ADC Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Hindistan Bölümü Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. 2008-2012 yılları arasında Abbott Türkiye Genel Müdürü olarak çalışan Fadıllıoğlu, 2012-2017 yılları arasında GSK Türkiye Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü olarak görev yaptı.

1968 yılında doğan Emin Fadıllıoğlu, lisans eğitimini 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde, yüksek lisans eğitimini ise 1993 yılında Marmara Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) Bölümü’nde tamamladı.

Esan’da CEO görevine, 1 Nisan 2024 tarihinden geçerli olmak üzere, son olarak Eti Bakır’da Genel Müdür olarak görev yapan Emre Kayışoğlu atandı.

İş yaşamına 2005 yılında Mensan Otomotiv’de Üretim Mühendisi olarak başlayan Emre Kayışoğlu, 2006-2017 yılları arasında Eti Alüminyum’da satış ve pazarlama süreçlerinden sorumlu olduğu farklı rollerde görev aldıktan sonra son olarak Satış ve Pazarlama Direktörü olarak çalıştı. 2017-2023 yılları arasında Eti Bakır’da, 2020-2023 yılları arasında ise ICoNiChem Widnes’da Genel Müdür olarak görev aldı.

1981 yılında doğan Emre Kayışoğlu, lisans eğitimini 2004 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı.

İpek Güleç lisans eğitimini 2006 yılında Tufts Üniversitesi Sayısal Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinde çift anadal yaparak tamamladı.

İş yaşamına 2006 yılında JPMorgan Chase’in New York ofisinde Yatırım Bankacılığı Analisti olarak başladı. Burada finansal kurumların birleşme ve satın almaları ile sermaye yapılandırmaları üzerine çalıştı.

Güleç, 2007- 2022 yılları arasında Türkiye odaklı özel sermaye fonu yönetim şirketi Actera Group’ta sırasıyla Analist, Uzman, Kıdemli Uzman, Başkan Yardımcısı ve Direktör olarak görev aldı.

Güleç, Ocak 2023 tarihinden itibaren Eczacıbaşı Holding Yatırım Ofisi Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Özcan Konak, lisans eğitimini 2002 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü‘nde, yüksek lisans eğitimini 2014 yılında Fordham Üniversitesi Gabelli School of Business İşletme Yönetimi (MBA) Bölümü‘nde, doktora eğitimini ise 2023 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde tamamladı.

İş yaşamına 2002 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünde araştırma görevlisi olarak başlayan Konak, 2003-2007 yılları arasında T. C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü‘nde, 2007-2014 yılları arasında ise Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu’nda Hesap Uzmanı olarak görev yaptı.

2014 yılında Eczacıbaşı Topluluğuna katılan Konak, 2017-2019 yılları arasında Vergi ve Mali Uygulamalar Direktörü olarak görev aldı. Daha sonra Eczacıbaşı Holding Denetleme Kurulu Üyesi (İç Denetim ve Vergi) ile Yönetim Kurulu Genel Sekreteri görevlerini yürüten Özcan Konak, 2022 yılı Nisan ayı itibarıyla Yönetim Kurulu Genel Sekreteri ve Eczacıbaşı Holding Denetleme Kurulu Başkanı olarak görevine devam etmektedir. Denetleme Kurulu Başkanı olarak Topluluğun uluslararası denetim ve vergi yönetimi faaliyetlerinden sorumludur.

1979 yılında doğan Ferit Erin, lisans eğitimini 2003 yılında çift anadal yaparak Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ve Matematik Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini ise 2005 yılında Purdue Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde tamamladı.

İş yaşamına 2004 yılında Capital One Financial Services’ta İş Analisti olarak başlayan Erin, 2007-2009 yılları arasında Value Partners Yönetim Danışmanlık’ta Danışman ve Proje Müdürü olarak görev yaptı.

2009 yılında Eczacıbaşı Holding bünyesine Stratejik Planlama Sorumlu Uzmanı olarak katılan Erin, 2009-2018 yılları arasında Eczacıbaşı Holding ve Eczacıbaşı Yapı Gereçleri’nde Stratejik Planlama ve Pazarlama alanlarında farklı görevler üstlendi. 2018-2020 yılları arasında Eczacıbaşı Yapı Gereçleri’nde Genel Müdür olarak görev yaptı. 2020-2023 yılları arasında ise aynı kuruluşta Avrupa Bölge Direktörü olarak çalıştı. Son olarak Eczacıbaşı Yapı Gereçleri’nde Strateji Direktörü olarak görev yapan Erin, 1 Mayıs 2024 yılı itibarıyla Eczacıbaşı Topluluğu’nda Mali İşler ve Finansman Grup Başkanlığı görevine başladı.

1976 yılında doğan Eylem Özgür, lisans eğitimini 1998 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini 2003 yılında İstanbul Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü’nde tamamladı, doktora derecesini ise 2010 yılında aynı üniversitenin Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nden aldı.

İş yaşamına 1999 yılında Aselsan’da Toplam Kalite Uzmanı olarak başlayan Eylem Özgür, Eczacıbaşı Topluluğu’na 1999 yılında Eczacıbaşı Holding bünyesinde İnsan Kaynakları Uzman Yardımcısı olarak katıldı. 2005-2013 yılları arasında Eczacıbaşı Girişim’de İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalışan Özgür, 2013-2019 yılları arasında tüm Tüketim Ürünleri Grubu kuruluşlarından sorumlu İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev yaptı ve 2016-2018 yılları arasında ise bu görevinin yanı sıra Tedarik Zinciri Direktörlüğü görevini yürüttü. 2019-2020 yılları arasında Eczacıbaşı Holding’de İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev yapan Eylem Özgür, 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla Eczacıbaşı Holding İnsan Kaynakları Grup Başkanlığı görevine atandı.

İş yaşamına 1995 yılında Escort Software’de Yazılım Mühendisi olarak başlayan Hilmi Koçak, 1997-1999 yılları arasında Pfizer İlaç’ta sırasıyla Sistem Analisti ve Proje Yöneticisi olarak çalıştı. 2001-2003 yılları arasında Boch Thermotechnic’de Bilgi Teknolojileri Müdürü, 2003-2004 yılları arasında Pfizer Amerika’da Proje Yöneticisi olarak görev aldı. Koçak, 2004-2008 yılları arasında Johnson Diversey’de sırasıyla Türkiye Bilgi Teknolojileri Müdürü ve Güneydoğu Avrupa, Türkiye ve İsrail’den sorumlu Bilgi Teknolojileri Müdürü olarak çalıştı. 2008-2013 yılları arasında Abdi İbrahim İlaç’ta Bilgi Teknolojileri Direktörü olarak görev aldı. Koçak, 2013-2014 yılları arasında CLK Enerji’de CIO olarak görev yaptı. Eczacıbaşı Topluluğu’na 2014 yılında Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri bünyesinde Bilgi Teknolojileri Direktörü olarak atandı. 2021 yılında Esan’da aynı görevine devam etti. Koçak, Eylül 2022 tarihinden itibaren Eczacıbaşı Topluluğu Bilgi ve İletişim Sistemleri Grup Başkanlığı görevini yürütmektedir.

1974 yılında doğan Hilmi Koçak, lisans eğitimini 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı.

1984 yılında İstanbul’da doğan Nejat Emre Eczacıbaşı, lisans eğitimini 2006’da Harvard Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde tamamladı. 2011’de Columbia Business School’dan İşletme Yüksek Lisans diploması aldı.

Kariyerine PricewaterhouseCoopers (PwC) Türkiye’de finansal danışmanlık yaparak başlayan Eczacıbaşı, 2008 yılında Eczacıbaşı Holding Stratejik Pazarlama ve Finansman Grup Başkanlığı’na geçti. 2011-2013 döneminde, Türkiye ve gelişmekte olan ülkelerde geleneksel zanaatları hayata döndürerek işsizliği azaltmak hedefiyle bir şirket kurarak, mikrofinans ve sosyal girişimcilik projeleri gerçekleştirdi.

2013 yılında Türkiye’ye dönen Eczacıbaşı, 2014 sonuna kadar Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu’nun Stratejik Pazarlama bölümünde çalıştı. Ocak 2015’te Yapı Ürünleri Grubu’nun mutfak iş alanında Genel Müdürlük görevini üstlenen Eczacıbaşı, mutfağı yeni nesil ihtiyaçlara cevap veren bir yaşam merkezi haline getirmek için İntema Yaşam şirketini hayata geçirdi.

2019 yılından itibaren Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Üyeliği ve İnovasyon ve Girişimcilik Koordinatörlüğü görevlerini yürüten Emre Eczacıbaşı’nın, Eczacıbaşı Topluluğu kuruluşlarında, Hedefler için İş Dünyası Platformu ve Türkiye Girişimcilik Vakfı’nda Yönetim Kurulu Üyelikleri bulunmaktadır.

Esra Eczacıbaşı Coşkun, Robert Kolej’in ardından Harvard Üniversitesi’nde Ekonomi ve Sanat Tarihi eğitimi aldı. Mezun olduktan sonra New York’ta bulunan Modern Sanat Müzesi MoMA’da görev alan Coşkun, Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul Modern için önemli bir açılım olan Genç Modern’in kuruluşuna öncülük etti. Eczacıbaşı Topluluğu’ndaki kariyerine Holding Stratejik Planlama Uzmanı olarak başlayan Coşkun, daha sonra Tüketim Ürünleri çatısı altında Marka Yöneticisi olarak devam etti.

2015 yılında INSEAD’dan MBA derecesini aldıktan sonra McKinsey& Company’de Danışman olarak çeşitli projelerde görev aldı. 2017 yılında Eczacıbaşı Holding İş Geliştirme Müdürü olarak görev yaptı. 2018 ve 2019 yılları itibarıyla Burgbad AG Genel Müdürü ve Eczacıbaşı Holding Dijital Dönüşüm Koordinatörü olarak görevini sürdürmektedir.

Coşkun, aynı zamanda İstanbul Modern’de İcra Kurulu Üyeliğini ve Eczacıbaşı Holding’de Yönetim Kurulu Üyeliğini yürütmektedir.

Robert Koleji Mütevelli Heyeti Üyesi olan Esra Eczacıbaşı Coşkun’un, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Yönetim Kurulu Üyeliği ile Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Üyeliği bulunmaktadır.

Eczacıbaşı Topluluğu’na 2015 yılında katılan Devrim Çubukçu, Sürdürülebilirlik, Kamu ve Kurumsal Koordinatörlüğü görevinden önce, sırasıyla Kurumsal İletişim Grup Başkanlığı, Kamu ve Kurumsal İlişkilerden Sorumlu CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı Danışmanı olarak görev yaptı. Çubukçu hâlihazırda, ESAN Madencilik, Eczacıbaşı-Monrol Nükleer Tıp – Mısır ve Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı yönetim kurulları üyesidir.

Çubukçu, aynı zamanda Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Avrasya Politikaları Kurulu Üyesi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda (DEİK) Almanya İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı, Birleşik Krallık İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Yönetim Kurulu Üyesi, Kurumsal İlişkiler Enstitüsü ve Özel Sektör Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesidir.

Yurtiçi ve dışında 28 yıllık bir deneyime sahip olan Çubukçu, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden lisans; George Mason Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden seçim sistemleri, toplumsal baskı grupları ve anayasa ekonomisi üzerine yüksek lisans derecelerine sahiptir.

1972 yılında Tarsus’ta doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1994 yılında mezun oldu. 1995-1997 yılları arasında ODTÜ’de aynı bölümde kadın çalışmaları alanında yüksek lisansa devam ederken bir UNDP Projesi olan Kadının Kalkınmaya Katılımını Güçlendirme Ulusal Programı’nda proje koordinatörü olarak çalıştı.

1998 yılında Eczacıbaşı Topluluğu’na katılan Akalın, Eczacıbaşı Holding’te Kurumsal İletişim Direktörü olarak görev yapıyor. Aynı zamanda 2010 yılından bu yana Türkiye’de eğitime katkıda bulunmak, bilimsel araştırmaları desteklemek, Türk kültür ve sanatını korumak ve geliştirmek amacıyla çalışmalarını sürdüren Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı’nın Genel Sekreterliği’ni de yürütüyor.

İlkay Akalın, sürdürülebilir bir geleceğin, kadınların başta iş dünyası olmak üzere yaşamın her alanına etkin katılımıyla mümkün olacağı anlayışı çerçevesinde, 2014 yılından bu yana toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığını artırmak ve kadınların iş yaşamına eşit ve etkin katılımını kolaylaştıracak süreçleri hayata geçirmek hedefiyle yola çıkan Eczacıbaşı Topluluğu Fırsat Eşitliği Çalışma Grubu’nda da görev yapıyor.

Eczacıbaşı Topluluğu çalışanlarından oluşan Ecza Dolabı müzik grubunda solist ve vokal olarak da yer alan Akalın, evli ve ikiz çocuk annesi.

1966 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini, İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda, yüksek lisansını ise İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Organizasyon ve İşletme Politikaları Bölümü’nde tamamladı.

Gazetecilik mesleğine, 1984 yılında Dünya Gazetesi’nde düzeltmen olarak başladı. Aynı gazetede sırasıyla; sayfa sekreterliği, yurt haberler şefliği ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü görevlerinde bulundu.

1993 yılında Günaydın Gazetesi’nin Ekonomi Servisi Müdürlüğü ve aynı grupta yer alan Ekonomik Bülten Gazetesi’nin Genel Yayın Müdürlüğü görevlerini üstlendi.

1995 yılında Kanal E televizyonunun Ekonomi Servisi Müdürlüğü ve Barometre Gazetesi’nin Genel Yayın Müdürlüğü görevlerine getirildi. Birlikte yürüttüğü bu iki görevinin yanı sıra, Kanal E televizyonunda çeşitli programların yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendi.

1999 yılında, askerlik nedeniyle bu görevlerinden ayrılan Cem Tanrıkılıcı, 2000 yılının Kasım ayından itibaren Eczacıbaşı Topluluğu’nda Medya İlişkileri Direktörü olarak görev yapıyor.