facebook

Spor

Eczacıbaşı Spor Kulübü'nün temelleri 1950'lerde Eczacıbaşı bünyesinde gerçekleştirilen futbol, tenis turnuvaları ve diğer bazı spor etkinlikleri ile atıldı. Bu sportif etkinlikler 1966 yılında Dr. Nejat Eczacıbaşı ve Şakir Eczacıbaşı tarafından Eczacıbaşı Spor Kulübü'nün kurulması ile profesyonel bir boyut kazandı. Kulüp 1967 yılında Federasyona üye oldu ve bundan sonra özellikle basketbol, voleybol ve masa tenisinde Türk spor tarihinin en değerli sporcularını yetiştirdi.

Kulüp, bugüne kadar Türkiye Birinci Ligleri'nde masa tenisinde 13, erkek basketbolunda sekiz, satrançta üç, erkek ve kadın voleybolda 40 Türkiye Şampiyonluğu kazandı. Genç, Yıldız ve Minik Voleybol takımlarıyla da kırkın üzerinde Türkiye Şampiyonluğu elde etti.

A Kadın Voleybol Takımı, 17 kez arka arkaya Türkiye Şampiyonu olarak bir rekor kırdı ve toplamda 28 Türkiye Şampiyonluğu elde etti. Avrupa Kupaları'nda 2017'te 12. kez dörtlü final oynayan ve 1999’da kazandığı "Avrupa Kupa Galipleri Kupası" ile Türkiye'ye voleybolda ilk Avrupa Şampiyonluk Kupası'nı getiren Eczacıbaşı Kadın Voleybol Takımı, 2015’te de Avrupa Şampiyonlar Ligi Şampiyonu olurken, 2015 ve 2016 yıllarında üst üste iki kez Dünya Kulüpler Şampiyonu olan tek takım olarak tarihe geçti. Eczacıbaşı VitrA Kadın Voleybol Takımı 2018 yılında CEV Kupası'nı müzesine götürdü. Takım ayrıca iki kez Avrupa ikincisi olurken üç kez Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı, sekiz kez Türkiye Kupası'nı, iki kez de Süper Kupa'yı aldı.

Sporu geniş kitlelere sevdirmek, yaygınlaştırmak, ülke için sporcular yetiştirme hedefiyle yola çıkan ve kurulduğu 1966 yılından bu yana basketbol, voleybol ve masa tenisinde Türk sporuna büyük katkılarda bulunan Kulüp, çalışmalarını günümüzde tümüyle kadın voleyboluna yönlendirmiş bulunuyor.

21 Ağustos 1973 yılında İstanbul Levent'te kurulan ve yıllarca birçok milli sporcunun yetişmesine sahne olan Eczacıbaşı Spor Salonu ise 2000-2001'de son sezonunu yaşadı. Eczacıbaşı Spor Kulübü, yeni ve modern tesisini 24 Temmuz 2001'de Ayazağa'da açtı ve 1.700 metrekarelik alana kurulu kapalı spor salonunda sporcularıyla birçok yeni başarıya imza atıyor.

www.eczacibasisporkulubu.org.tr