facebook

İstanbul Modern

Eczacıbaşı Topluluğu’nun kurucu olarak ilk yatırım ve proje yönetim finansmanı ile çekirdek koleksiyonunu sağladığı İstanbul Modern Sanat Müzesi, Türkiye’de modern ve çağdaş sanat sergileri düzenleyen ilk özel müze olarak 2004 yılında İstanbul Boğazı’nın kıyısında 8.000 metrekarelik bir alanda kuruldu.

14 yıldır koleksiyon ve süreli sergi salonları, fotoğraf galerisi, eğitim ve sosyal programları, kütüphane, sinema, kafe ve mağazasıyla Karaköy’deki 4 numaralı Antrepo’da faaliyetlerini sürdüren İstanbul Modern, geçici olarak Beyoğlu’na taşındı.

İstanbul Modern’in Galataport sahası içinde yer alan ve müzenin kurucu sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu ile ana sponsoru Doğuş Holding – Bilgili Holding’in ortaklaşa katkısıyla yapılacak yeni binası tamamlanana kadar tüm faaliyetlerini eksiksiz olarak sürdüreceği Meşrutiyet Caddesi’ndeki tarihi Union Française binası 23 Mayıs 2018’de sanatseverlerin ziyaretine açıldı.İstanbul Modern, küresel sanat dünyasında bir referans noktası olma amacıyla, modern ve çağdaş sanat yapıtlarını, fotoğraf, tasarım, mimari, yeni medya ve sinema alanındaki üretimleri uluslararası bir yaklaşımla koleksiyonunda topluyor, koruyor, sergiliyor ve belgeliyor. Türkiye’nin kültürel kimliğinin küresel sanat ortamıyla paylaşılmasına aracılık ediyor. Sanatçıların üretimlerine ve uluslararası işbirlikleri kurabilmelerine destek oluyor. Sanatı kitleler için kolayca erişilebilir kılmak amacıyla her yaştan sanat izleyicisine eğitim programları düzenliyor. Bünyesinde barındırdığı kütüphane, sinema, restoran, kafe ve tasarım mağazasıyla çok yönlü bir hizmet alanı sunuyor.

Kadın Sanatçılar Fonu

Kadın erkek eşitliğine yönelik çalışmalara ağırlık veren ve Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) Projesi’ne ortaklığın ardından, “birliktebiz” projesini hayata geçiren Eczacıbaşı Topluluğu, kuruluşunun 75. yılında, kurucusu olduğu sivil toplum kuruluşlarına ek katkılar sağlanması kapsamında İstanbul Modern bünyesinde kurulan Kadın Sanatçılar Fonu’nun 2017 yılı boyunca kurumsal destekçiliğini üstlendi.

İstanbul Modern tarafından kurulan ve kadınların çağdaş sanat alanında üretimlerinin çoğalmasını, Türkiye ve küresel sanat sahnesinde daha görünür olmasını hedefleyen ve bu hedefi paylaşan koleksiyonerler ile özel destekçileri bir araya getiren Kadın Sanatçılar Fonu, çalışmalarının ilk adımını 2016 yılında İnci Eviner retrospektifi ile attı.

www.istanbulmodern.org