facebook

İstanbul Modern

Eczacıbaşı Topluluğu’nun kurucu olarak ilk yatırım ve proje yönetim finansmanı ile çekirdek koleksiyonunu sağladığı İstanbul Modern Sanat Müzesi, Türkiye’de modern ve çağdaş sanat sergileri düzenleyen ilk özel müze olarak 2004 yılında İstanbul Boğazı’nın kıyısında 8.000 metrekarelik bir alanda kuruldu.
 
İstanbul Modern, küresel sanat dünyasında bir referans noktası olma amacıyla, modern ve çağdaş sanat yapıtlarını, fotoğraf, tasarım, mimari, yeni medya ve sinema alanındaki üretimleri uluslararası bir yaklaşımla koleksiyonunda topluyor, koruyor, sergiliyor ve belgeliyor. Türkiye’nin kültürel kimliğinin küresel sanat ortamıyla paylaşılmasına aracılık ediyor. Sanatçıların üretimlerine ve uluslararası işbirlikleri kurabilmelerine destek oluyor. Sanatı kitleler için kolayca erişilebilir kılmak amacıyla her yaştan sanat izleyicisine eğitim programları düzenliyor.
 
Ülkemizin sanatsal yaratıcılığını ve kültürel kimliğini ulusal ve uluslararası sanat ortamıyla paylaşan İstanbul Modern, kurulduğu günden bu yana 8 milyon 500 bin ziyaretçiyi ağırladı; 850 bin çocuk ve genci ücretsiz sanat eğitimleriyle buluşturdu. 
 
İstanbul Modern, Galataport sahası içinde yer alan yeni binasının inşası nedeniyle, 23 Mayıs 2018’den bu yana Meşrutiyet Caddesi’ndeki tarihi Union Française binasında sanatseverleri ağırlıyor.
 
İstanbul Modern’in Karaköy'deki eski yerinde inşa edilen yeni binası; Centre Pompidou, Whitney Müzesi, Centro Botín, Beyeler Vakfı Müzesi gibi uluslararası pek çok müze ve sanat kurumunu tasarlayan, Pritzker ödüllü ve dünyaca ünlü Ceneviz asıllı İtalyan mimar Renzo Piano imzasını taşıyor.
 
Uluslararası standartlarda bir müze olarak izleyiciyi merkezine alan İstanbul Modern’in yeni binası, sergi salonları, eğitim atölyeleri, sinema, kütüphane, tasarım mağazası, etkinlik alanları, kafe ve restoranıyla sanatseverleri yakın bir zamanda ağırlamaya hazırlanıyor.

http://www.istanbulmodern.org