facebook

Eczacıbaşı Hijyen Projesi

Eczacıbaşı Topluluğu, 2007 yılında Yatılı Bölge Ortaokulları (YBO)’ların fiziki şartlarını iyileştirerek çağdaş, kaliteli ve sağlıklı yaşam koşulları sağlamaya katkıda bulunmayı hedefleyen Eczacıbaşı Hijyen Projesi’ni hayata geçirdi.

Proje kapsamında ihtiyaç sahibi YBO’lardaki ıslak mekanların tesisat altyapısının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onarılmasının ardından, banyo ve tuvaletler VitrA ve Artema markalı ürünlerle yenileniyor, öğrencilere Selpak kişisel hijyen eğitimi veriliyor, Eczacıbaşı Profesyonel yenilenen okullara hijyen ürünleri temin ediyor.

Eczacıbaşı Gönüllüleri ise kültür-sanat, bilim ve teknoloji alanları öncelikli olmak üzere birçok eğitici ve yaratıcı proje gerçekleştiriyor.2007-2021 yılları arasında 41 ilde 57 okulda gerçekleştirilen yenileme çalışmalarıyla 19.500’ün üzerinde öğrenciye sağlıklı, kaliteli ve hijyenik eğitim ortamları sağlandı. Mart 2015’te Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan yeni protokolle, 2021 yılı sonuna kadar toplam 60 okula ulaşılması hedefleniyor.

Eczacıbaşı Hijyen Projesi, uluslararası platformda ödüllerle taçlandırıldı. Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği’nin (IPRA) Altın Dünya Ödülleri (Golden World Award) kapsamında “Sosyal Sorumluluk” dalındaki ödülü ve Birleşmiş Milletler Özel Ödülü’nü alan proje, ABD’nin Stevies Uluslararası İş Dünyası Ödülleri kapsamında Avrupa’nın En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi seçildi. ABD’de halkla ilişkiler ve pazarlama iletişimi üzerine çalışmalar yürüten PR News tarafından verilen Platin Ödüller’in “Toplumla İlişkiler” dalında finalist olan proje, Active Academy’nin “Kurumsal Sosyal Sorumluluk” ödülünü aldı.

Eczacıbaşı Hijyen Projesi’nin önemli bir bileşeni olan ve Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri’nin, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle yürüttüğü “Selpak İlköğretim Okulları Kişisel Hijyen Eğitimi” projesi de Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen “Binyıl Kalkınma Hedefleri”ne ulaşılmasına en çok katkıda bulunan 10 projeden biri seçilerek, “2006 Uluslararası Özel Sektör Ödülü”nü kazandı. Ayrıca, Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan “İnsan Haklarını İş Dünyasına Entegre Etmek” (Embedding Human Rights into Business Practice) adlı kitapta yayımlandı. Proje, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın “2006 Geleneksel Tüketici Ödülleri” kapsamında “Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma” ve TÜHİD’in “Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri” kapsamında “2006 Jüri Özel Ödülü”nü de aldı. Selpak’ın, 2002 yılında başladığı kişisel hijyen eğitimi ile bugüne kadar 6 milyona yakın devlet ilkokulu öğrencisine ulaşıldı.

Eczacıbaşı Hijyen Projesi kapsamında 2007-2021 yılları arasında temizlik alanları yenilenen yatılı ortaöğretim okulları (YBO):
 
Birecik YBO (Şanlıurfa)Ulaş Cumhuriyet YBO (Sivas)
Pazaryeri YBO (Bilecik)Dargeçit Gazi YBO (Mardin)
Osmancık Orgeneral Ahmet Çörekçi YBO (Çorum)Kahta Cumhuriyet YBO (Adıyaman)
Arpaçay YBO (Kars)Ardanuç Tütünlü YBO (Artvin)
Ermenek Fikret Ünlü YBO (Karaman)Şarkışla Şehit Tuncer Çeliker YBO (Sivas)
Tekel Taşoluk YBO (Muş)Araklı Bereketli YBO (Trabzon)
Kırıkhan YBO (Hatay)Türkoğlu Atatürk YBO (Kahramanmaraş)
Gürpınar Güzelsu Borsa İstanbul YBO (Van)Çeşmeören YBO (Çorum)
Taşköprü YBO (Kastamonu)Kavak Atatürk YBO (Samsun)
Maçka Esiroğlu YBO (Trabzon)Hizan YBO (Bitlis)
Tufanbeyli Atatürk YBO (Adana)Aziziye Yavuz Selim YBO (Erzurum)
Kulp YBO (Diyarbakır)Tuzluca Cumhuriyet YBO (Iğdır)
Tercan YBO (Erzincan)Yavuz Sultan Selim YBO (Aksaray)
Eskil Atatürk YBO (Aksaray)Merkez Alaeddin Özden Ören YBO (Kahramanmaraş)
İslahiye Fevzi Paşa Borsa İstanbul YBO (Gaziantep)Kozan YBO (Adana)
Doğubeyazıt Karabulak YBO (Ağrı)Balya Zübeyde Hanım YBO (Balıkesir)
Yahyalı Mustafabeyli Hacı İzzet Kurmel Kız YBO (Kayseri)Boyabat Yaşar Topçu YBO (Sinop)
Güce Zübeyde Hanım YBO (Giresun)Kars Merkez YBO (Kars)
Doğanyurt Yatılı Bölge Ortaokulu (Kastamonu)Turgut Yılmaz İpek YBO (Bursa)
Buldan YBO (Denizli)Geyve YBO (Sakarya)
Dinar Atatürk YBO (Afyonkarahisar)
Dinar SPK YBO (Afyonkarahisar)
Pınarbaşı YBO (Kayseri)
Taşova YBO (Amasya)
Yenice YBO (Çanakkale)Atabey İslamköy Hacı Yahya Demirel YBO (Isparta)
Korgan YBO (Ordu) Vali Saim Çotur YBO (Kahramanmaraş)
Gaziler YBO (Iğdır)Şehit Necdet Orhan YBO (Bartın)
Şehit Taner Baran YBO (Kars)
Durağan YBO (Sinop) 
Musabeyli YBO (Kilis)
Maden Asım Sürücü YBO (Elazığ)
Selendi YBO (Manisa)

 
VitrA ve Artema’nın YİBO Hijyen Projesi
Modern teknolojisi ve çağdaş tasarımlarıyla banyo kültürü yaratmayı hedefleyen Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu, ülkesindeki tüm çocukların kaliteli ve çağdaş eğitim olanaklarını hak ettiğine inanıyor. Bu inançla, VitrA ve Artema, YİBO’larda çağdaş ve sağlıklı yaşam alanları oluşturulmasına katkıda bulunmak amacıyla, 2007 yılından bugüne 29 ilde yaklaşık 17.200 öğrencisi bulunan 36 okulda yenileme çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalar kapsamında toplam 139.310 m2 karo, 54.937 parça ürün (5.164 lavabo, 4.276 klozet, helataşı ve pisuvar, 5.396 armatür, 2.084 duş teknesi ve kabini, 26.702 aksesuvar ve 9.330 tamamlayıcı ürün) temin edildi. VitrA’nın mimarları tarafından projelendirilen çalışma kapsamında YİBO’ların tesisat altyapısı da iyileştirildi.

Yerel yönetimlerin destek verdiği projede, fiziki şartların iyileştirilmesi için gösterilen özenle sağlanan daha sağlıklı ve çağdaş yaşam alanları, YBO’lardaki çocukların hayata ve geleceğe farklı bir pencereden bakmasını sağladı.

Selpak İlköğretim Okulları Kişisel Hijyen Eğitimi
İpek Kağıt’ın, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle yürüttüğü “Selpak İlköğretim Okulları Kişisel Hijyen Eğitimi” projesi, öğrencileri “kişisel temizlik” konusunda bilgilendirmeyi ve temizlik kağıdı kullanımının sağlık açısından önemi konusunda bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Projenin başladığı 2002 yılından bu yana, 65 ildeki 8.497 okulda, 6.220.551 öğrenciye eğitim verildi.

Proje, Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen “Binyıl Kalkınma Hedefleri”ne ulaşılmasına en çok katkıda bulunan 10 projeden biri seçilerek, “2006 Uluslararası Özel Sektör Ödülü”nü kazandı. Ayrıca, Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan “İnsan Haklarını İş Dünyasına Entegre Etmek” (Embedding Human Rights into Business Practice) adlı kitapta yayımlandı. Proje, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın “2006 Geleneksel Tüketici Ödülleri” kapsamında “Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma” ve TÜHİD’in “Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri” kapsamında “2006 Jüri Özel Ödülü”nü de aldı.

Eczacıbaşı Gönüllüleri’nin Çalışmaları
Eczacıbaşı Topluluğu çalışanlarından oluşan Eczacıbaşı Gönüllüleri, topluma katkı ilkesini çalışanlar düzeyinde yaygınlaştırmak, bilgi, beceri ve deneyimlerinin halka ulaşmasını sağlamak amacıyla 2007 yılından bu yana, eğitim, sağlık ve çevre alanlarında YBO’lardaki öğrencilerin duygusal dünyasını zenginleştirmeyi hedefleyen projeler gerçekleştiriyor.