facebook

KOD Ödülleri

Eczacıbaşı Topluluğu, kurucusu ve kurumsal sponsoru olduğu Türkiye Bilişim Vakfı tarafından matematik ve fen bilimleri alanında Türkiye’de ilk kez başlatılan eğitim oyunları yarışması KOD Ödülleri’nin ana sponsoru olarak oyunla eğitimi destekliyor. İlk kez Eczacıbaşı Topluluğu’nun 75. yılı olan 2017 yılında verilmeye başlanan ödüller ile hem ülkemizdeki oyun temelli nitelikli eğitim içerikleri ekosisteminin teşvik edilmesini hem de öğrencilerin ulaşabileceği kaliteli ve eğlenceli dijital eğitim materyallerinin nitelik ve sayısının artırılmasını hedefliyor.

Kod Ödülleri Eğitim Oyunu Yarışması, ilkokul, ortaokul ve lise eğitim düzeylerinde, bilişim teknolojilerinin eğitimdeki önemini ve katkısını vurgulamak, bu alanda fikir üreten, uygulama geliştiren ve uyarlama yapan kişi ve kurumların çalışmalarına güç katmak ve yetişmekte olan kuşakları özendirmek amacıyla düzenleniyor. Yarışma ile Türkiye’de ilk kez matematik ve fen bilimleri alanlarında geliştirilen eğitim oyunları ödüllendiriliyor ve dijital kuşağa yönelik eğitim müfredatı geliştirilmesine katkı sağlanıyor.

Yarışmaya dair detaylı bilgi  www.kododulleri.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

2018 Kod Ödülleri Eğitim Oyunu YarışmasıTürkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından ilki geçen yıl gerçekleştirilen, Türkiye’de matematik ve fen bilimleri alanlarındaki eğitim oyunlarının ödüllendirildiği KOD Ödülleri Eğitim Oyunu Yarışması’nda dereceye giren yarışmacılar, 16 Mayıs 2019 Perşembe günü Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

Oyun kategorisinde birinciliği, fiziksel bilgiye dayanan bulmacaların çözüldüğü “Kâğıt Makineler” adlı oyun projesi ile Umur Can Güreli kazandı. İkincilik ödülünü, Kimyager Korhan adlı karakterin mahsur kaldığı ormandan kurtulmak için engelleri kimyasal bileşikleri birleştirerek ve kullanarak aştığı “Bir Kimyagerin Macera Günlüğü” adlı oyun projesi ile Mehmet Can Güler alırken, Fazlı Bozatay ise, Tesla’nın gün yüzüne çıkmamış icatlarının interaktif bir şekilde test edildiği “Tesla’nın Sırları” projesi ile üçüncülük ödülünün sahibi oldu.
 
2018 yılı Kod Ödülleri fikir kategorisinde ise, “Sayıların Efendisi” adını verdiği fikirle Bilgen Demirtaş birincilik ödülünü alırken, “Hücreni Yarat, Sayısal Adak ve Bu İyi Gelir” adlı fikirle Ece Naz Şefercioğlu ikinciliği, “İlham Perisi” adlı fikirle Alper Göktepe ise üçüncülüğü elde etti.  

2018 Kod Ödülleri ödül töreni ve kazananları ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.