facebook
Eczacıbaşı-Monrol’den kanser hastalıkları teşhisinde yeni işbirliği

Eczacıbaşı-Monrol’den kanser hastalıkları teşhisinde yeni işbirliği

Telix Pharmaceuticals ve Eczacıbaşı-Monrol, Üretim ve Dağıtım Anlaşması İmzaladı
Eczacıbaşı-Monrol Nükleer Ürünler, hedefli radyofarmasötikler ve “moleküler hedefli radyasyon” (MTR) bazlı tanı ve tedavi ürünlerinin geliştirilmesine odaklanan bir klinik aşamalı biyofarmasötik şirketi olan Telix Pharmaceuticals Limited ile ana hizmet ve dağıtım anlaşması imzaladı.
 
Anlaşma şartlarına göre Eczacıbaşı-Monrol, Avusturalya merkezli Telix’in Türkiye-Orta Doğu-Kuzey Afrika bölgesinde radyofarmasötik üretim ortağı ve distribütörü olacak. Eczacıbaşı-Monrol, Telix’in ABD ve Avrupa’nın şu andaki ticari stratejisini tamamlayan önemli büyüme bölgeleri de dâhil olmak üzere 40’ın üzerinde ülkede ticari faaliyet gösteriyor. Taraflar ilk olarak, ZIRCON Faz III çalışmasına dört Türk klinik çalışma merkezi eklenmesinin desteklenmesi de dahil olmak üzere Pozitron Emisyon Tomografisi (PET) ile renal hücreli karsinomun görüntülenmesi için,TLX250-CDx  maddesinin üretimine ve dağıtımına odaklanacaktır.
 
Telix Pharmaceuticals kurucu ortağı ve CEO’su Dr. Christian Behrenbruch, işbirliği hakkında şunları söyledi: “Eczacıbaşı-Monrol, faaliyet gösterdikleri ülkelerde kritik nükleer ilaç ürünleri ve hizmetleri sunan önemli bir nükleer ilaç şirketi. Eczacıbaşı-Monrol ile ortaklığımız sayesinde Telix’in ürünlerimize ihtiyaç duymaya başlayan ülkelere ulaşma şansını artırmamızın yanı sıra Eczacıbaşı-Monrol’un Türk üretim ekibindeki teknik gücünden de faydalanacağız.”
 
Eczacıbaşı-Monrol Genel Müdürü Aydın Küçük:  “Telix, radyofarmasötik alanda lider bir şirket olarak hızla yükselmiştir. İlk olarak, uluslararası ZIRCON Faz III çalışmasına  Türk hastaları dâhil edebilmek ve aynı zamanda faaliyet bölgemizdeki hastaların ürün portföylerin erişimini sağlamak için Telix ile birlikte çalışmaktan da çok memnunuz. Avrupa’daki Telix üretim operasyonları için destek de dâhil olmak üzere bölgesel üretim hizmetleri sunmaktan da özellikle memnunuz. Bir Türk şirketi olarak bu bizim eşsiz gücümüzdür.”
 
Telix, Türk hastalarını ZIRCON çalışmasına dâhil ederek Türkiye ve Avrupa’daki pazarlama yetkileri için aynı anda başvurabilmeyi planlamaktadır. Eczacıbaşı-Monrol’un bölgedeki ülkelerde pazarlama ruhsatı almak için yerli ürün onaylarından yararlanma konusunda başarılı bir geçmişe sahip olması ve T.C Sağlık Bakanlığı’nın bölgede etkili bir kurum olmasının yetki süreçlerini kolaylaştırması bekleniyor. 


TLX250 Hakkında
TLX250 (Girentuximab), Telix Pharmaceuticals tarafından, hem teşhis amaçlı PET ajanı - 89Zr-Girentuximab (Faz 3), hem de terapötik radyofarmasötik - 177Lu-Girentuximab (Faz II) olarak geliştirilmektedir. TLX250, renal, akciğer ve özofagus kanseri de dâhil olmak üzere çok sayıda ciddi kanser vakalarında aşırı ekspresyonu olan bir hücre yüzeyi hedefi olan karbonik anhidraz IX’i (CAIX) hedefleyen antikor bazlı bir platformdur. Yüksek CAIX tümör ekspresyonu genellikle kötü prognoz ile ilintilidir. Telix, metastatik renal hücreli karsinom (RCC), özellikle CAIX’in hemen hemen her yerde aşırı ekspresyonunu olan hücre varyantı (ccRCC) için TLX250’nin geliştirilmesine öncelik vermiştir.
 
Telix Pharmaceuticals Limited Hakkında
Telix Pharmaceuticals Limited (“Telix”), hedefli radyofarmasötiklere veya “moleküler hedefli radyasyona” (MTR) dayalı teşhis ve tedavi ürünlerinin geliştirilmesine odaklanan küresel bir biyofarmasötik şirketidir. Brüksel, Kyoto ve Indianapolis şehirlerinde uluslararası operasyonlar yürüten Şirketin ana ofisi, Avusturalya Melbourne’de bulunuyor. Telix, renal, prostat ve beyin (glioblastoma) kanserinde önemli, ancak karşılanmayan tıbbi ihtiyaca yönelik klinik aşamalı onkoloji ürünleri portföyü geliştiriyor.
 
Eczacıbaşı-Monrol Hakkında
Eczacıbaşı-Monrol Nükleer Ürünler Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (“Eczacıbaşı-Monrol”), Balkanlar, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta ve Doğu Avrupa’daki radyofarmasötik ürünlerin lider geliştiricisi, üreticisi ve dağıtıcısıdır. Eczacıbaşı-Monrol, modern ve çevreye duyarlı üretim teknolojilerini kullanan, beşi Türkiye’de, dördü yurtdışında toplam dokuz adet dünya standartlarında üretim tesisine sahiptir. Şirket ayrıca Kuveyt, Pakistan ve Irak’ta da siklotronlar işletiyor. Eczacıbaşı-Monrol ana ofisi, Ataşehir’de bulunuyor ve 300 çalışan ve 20’den fazla distribütör aracılığıyla bölgesel nükleer tıp ihtiyaçlarına hizmet ediyor ve Türkiye’deki nükleer tıp merkezlerine ve 40’ın üzerinde ülkeye yüksek kaliteli ve müşteri odaklı hizmet sunuyor.