facebook
39. İstanbul Film Festivali sinemalarda ve dijital platformda

39. İstanbul Film Festivali sinemalarda ve dijital platformda

Eczacıbaşı Topluluğu’nun Kurucu Sponsoru olduğu İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 39. kez düzenlenen İstanbul Film Festivali, 9-20 Ekim tarihleri arasında hem dijital platformda, hem de sinema salonlarında izleyicilerle buluşuyor.Bu yıl Filmekimi festivalin bir parçası haline geliyor
 
İstanbul Film Festivali’nin en sevilen bölümlerinden Galalar bu yıl pandemi nedeniyle Filmekimi’yle bir araya geliyor! Geniş kitlelere seslenen, ünlü yıldızların usta yönetmenlerle buluştuğu, merakla beklenen, ödüllü filmler, Türkiye prömiyerlerini Filmekimi Galaları’nda yapacak.Festival kapsamında 40 yeni film gösterime giriyor
 
Sadece festivalin çevrimiçi platformu filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleştirilecek Uluslararası Yarışma ve festivalin çevrimiçi platformuna ek olarak sinema salonlarında da gösterilecek Ulusal Belgesel Yarışması ve Filmekimi Galaları filmleri ile birlikte toplam 40 yeni film festival kapsamında gösterime giriyor.Festivalde yarışma heyecanı
 
39. İstanbul Film Festivali’nde yarışma heyecanı 9 Ekim’de başlayacak. Uluslararası Yarışma ve Ulusal Belgesel Yarışması bölümlerinde ödül kazanan filmler, 20 Ekim akşamı açıklanacak.
 
39. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma bölümünde, “sinemaya yeni bakışlar” temasını izleyen filmler festivalin büyük ödülü Uluslararası Altın Lale için yarışıyor. Uluslararası Yarışma’da 12 film yer alıyor.
 
İKSV’nin 16 yıl boyunca yönetim kurulu başkanlığını yürüten, İstanbul Film Festivali kurucularından Şakir Eczacıbaşı anısına en iyi filme verilen Uluslararası Altın Lale Ödülü, bu yıl da Eczacıbaşı Topluluğu tarafından para ödülüyle destekleniyor.
 
Bu ödülün 10.000 Avroluk bölümü Altın Lale’nin sahibi olacak filmin yönetmenine, 50.000 TL’lik bölümü filmin Türkiye’deki dağıtımını üstlenecek firmaya, 5.000 Avroluk bölümü ise Jüri Özel Ödülü’nü kazanacak filmin yönetmenine takdim edilecek.
 
39. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma jüri başkanı yönetmen Tayfun Pirselimoğlu, jüri üyeleri oyuncu Hazar Ergüçlü, yönetmen Burak Çevik, sinema tarihçisi ve programcı Jasmin Basic ile dağıtımcı Anthony Bobeau.
 
İstanbul Film Festivali’nin belgesel sinemayı ve belgeselcileri desteklemek amacıyla düzenlediği Ulusal Belgesel Yarışması’nda ise en iyi filme 10.000 TL değerinde En İyi Belgesel Ödülü verilecek. Ulusal Belgesel Yarışması jürisinde yönetmen Rûken Tekeş, yapımcı-yönetmen Yasin Ali Türkeri ve yönetmen-sanatçı Ezgi Kılınçaslan yer alıyor.Festival filmleri 2 salonda izleyiciyle buluşacak
 
39. İstanbul Film Festivali Filmekimi Galaları ve Ulusal Belgesel Yarışması kapsamında Cinemaximum City’s Nişantaşı ve Kadıköy Sineması salonlarında her gün üç gösterim yapılacak. Seanslar izleyicilerin sağlığı için ve salonlarda dezenfeksiyona zaman ayırmak amacıyla 13.00, 17.00 ve 21.00 olarak belirlendi.
 
Çevrimiçi gösterim programı
 
39. İstanbul Film Festivali programında Uluslararası Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Filmekimi Galaları bölümlerinden çevrimiçi gösterilecek 27 film, 9-24 Ekim arasında filmonline.iksv.org adresinde her akşam 21.00’de erişime açılacak. Tüm filmler 5’er gün gösterimde kalacak ve izlenmeye başladıktan sonra erişime kapatılmadan önce 30 saat süresi olacak. 
 
Çevrimiçi gösterimlerde istenilen filmlere biletler tek tek de alınabilirken, festival keyfini doyasıya yaşamak isteyenler, Uluslararası Yarışma ve Ulusal Belgesel Yarışması için filmlere kombine bilet de satın alabilir.Eczacıbaşı Kültür Sanat Kartlılar için film zamanı

Öğrencilerin kültür-sanat etkinliklerine erişimini artırmak adına Eczacıbaşı Topluluğu tarafından gerçekleştirilen Eczacıbaşı Kültür Sanat Kart projesi ile öğrenimini Türkiye’de sürdüren 18-25 yaş arası 2000 üniversite öğrencisi, 2020 sonuna dek kullanabileceği 250 TL değerindeki kartın sahibi oldu.

Eczacıbaşı Kültür Sanat Kart sahipleri, kartlarını 39. İstanbul Film Festivali’nin gösterimleri için de kullanabilecekler.
 
#istanbulfilmfestivali
facebook.com/istanbulfilmfestivali
twitter.com/ist_filmfest
instagram.com/istanbulfilmfestivali_
youtube.com/user/iksvistanbul