facebook
lblTextPageHead

İlkay Yıldırım Akalın

1972 yılında Tarsus’ta doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1994 yılında mezun oldu. 1995-1997 yılları arasında ODTÜ’de aynı bölümde kadın çalışmaları alanında yüksek lisansa devam ederken bir UNDP Projesi olan Kadının Kalkınmaya Katılımını Güçlendirme Ulusal Programı’nda proje koordinatörü olarak çalıştı.

1998 yılında Eczacıbaşı Topluluğu’na katılan Akalın, Eczacıbaşı Holding’te Kurumsal İletişim Direktörü olarak görev yapıyor. Aynı zamanda 2010 yılından bu yana Türkiye’de eğitime katkıda bulunmak, bilimsel araştırmaları desteklemek, Türk kültür ve sanatını korumak ve geliştirmek amacıyla çalışmalarını sürdüren Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı’nın Genel Sekreterliği’ni de yürütüyor.

İlkay Akalın, sürdürülebilir bir geleceğin, kadınların başta iş dünyası olmak üzere yaşamın her alanına etkin katılımıyla mümkün olacağı anlayışı çerçevesinde, 2014 yılından bu yana toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığını artırmak ve kadınların iş yaşamına eşit ve etkin katılımını kolaylaştıracak süreçleri hayata geçirmek hedefiyle yola çıkan Eczacıbaşı Topluluğu Fırsat Eşitliği Çalışma Grubu’nda da görev yapıyor.

Eczacıbaşı Topluluğu çalışanlarından oluşan Ecza Dolabı müzik grubunda solist ve vokal olarak da yer alan Akalın, evli ve ikiz çocuk annesi.