facebook

  Spor

  Eczacıbaşı Spor Kulübü'nün temelleri 1950'lerde Eczacıbaşı bünyesinde gerçekleştirilen futbol, tenis turnuvaları ve diğer bazı spor etkinlikleri ile atıldı. Bu sportif etkinlikler 1966 yılında Dr. Nejat Eczacıbaşı ve Şakir Eczacıbaşı tarafından Eczacıbaşı Spor Kulübü'nün kurulması ile profesyonel bir boyut kazandı. Kulüp 1967 yılında Federasyona üye oldu ve bundan sonra özellikle basketbol, voleybol ve masa tenisinde Türk spor tarihinin en değerli sporcularını yetiştirdi.

  Kulüp, bugüne kadar Türkiye Birinci Ligleri'nde masa tenisinde 13, erkek basketbolunda sekiz, satrançta üç, erkek ve kadın voleybolda 40 Türkiye Şampiyonluğu kazandı. Genç, Yıldız ve Minik Voleybol takımlarıyla da kırkın üzerinde Türkiye Şampiyonluğu elde etti.

  Sporu geniş kitlelere sevdirmek, yaygınlaştırmak, ülke için sporcular yetiştirme hedefiyle yola çıkan Kulüp, çalışmalarını günümüzde tümüyle kadın voleyboluna yönlendirmiş bulunuyor. Eczacıbaşı Spor Kulübü, 1990’lardan bu yana kaynaklarını sadece bu alanda kullanarak kadın voleybolunun Türkiye’de en başarılı takım sporu olmasına büyük katkı sağladı.

  Atatürk’ün Kızları

  Türkiye'ye voleybolda ilk Avrupa Şampiyonluk Kupası'nı getiren, 17 kez arka arkaya Türkiye Şampiyonu olarak bir rekor kıran A Kadın Voleybol Takımı Atatürk'ün 100. doğum yılının kutlandığı 1980'de Avrupa İkinciliği'ne erişerek, Türk sporunun uluslararası alanda sesini duyurdu. Bu başarıyla birlikte Eczacıbaşı'nın kadın voleybolcuları, Türk basın ve yayın organlarınca "Atatürk'ün Kızları" ilan edildi.

  Çalışmalarını Ayazağa Kampüs’te sürdüren A Kadın Voleybol Takımı, Türkiye ve dünya çapında kazandığı sayısız başarı, şampiyonlukla altyapı ve genç takımlarda oynayan yüzlerce sporcuya ilham vermeye devam ediyor.

  Bazı başarılar maçlarla değil amaçlarla kazanılır

  Eczacıbaşı Spor Kulübü, kadın voleybolunda dünyanın öncü kulüplerinden olması, binlerce genç kıza voleybol oynama imkanı sunması ve kadınların spordaki varlığını artırmaya yönelik çalışmaları nedeniyle, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) “Dünya Ödülü”ne layık görüldü. Kadın ve spor alanında dünyanın en prestijlisi olan ve IOC tarafından 18 yıldır verilen ödülü ilk kez Türkiye’den bir aday kazanırken, kulüp olarak dünyada bu ödülün ilk sahibi de Eczacıbaşı Spor Kulübü oldu.

  www.eczacibasisporkulubu.org.tr