facebook

  Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik Bursları

  1978 yılında kurulan Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı, amaçları doğrultusunda, müzik alanında olağanüstü yetenekli genç sanatçıların yurt dışındaki virtüözlük öğrenimlerine katkıda bulunuyor.

  Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik Bursları kapsamında her yıl olağanüstü yetenekli sanatçıların yurt dışındaki yüksek lisans eğitimlerine destek veriliyor.

  Genç müzik sanatçılarına yüksek lisans eğitimleri için burs imkanı sunan programın, bugüne kadar burs sağladığı toplam öğrenci sayısı 152’ye ulaştı.

  2022-2023 Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik Bursları başvuruları 15 Haziran 2022 tarihinde başlayacak ve 27 Temmuz 2022 tarihine kadar başvurular açık kalacak.

  Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik Bursları ile ilgili detaylı bilgi ve başvuru koşulları için muzikburslari.eczacibasi.com.tr bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

  Geçmiş yıllarda müzik burslarından faydalanan değerli sanatçılarımızın listesine ulaşmak için tıklayınız.

  2021-2022 Dönemi Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik Bursiyerleri

  Aslıhan Keçebaşoğlu / Kompozisyon
  Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi teori-kompozisyon bölümünde lisans eğitimini tam burslu olarak devam ettirerek yüksek şeref derecesi ile mezun oldu. Sibelius Müzik Akademisi kompozisyon bölümü yüksek lisans programını 2019 yılında kazanan iki kişiden biri oldu, besteci Veli-Matti Puumala ile eğitimini sürdürüyor. Tezini Türk Müziği tarihinde çok önemli bir yer edinen ‘edvarlar’ ve ‘edvar geleneği’ üzerine yazıyor.

  Demirhan Gökbudak / Keman
  2016 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Okulundan mezun oldu. Aynı yıl Avusturya'ya gitti ve lisans eğitimini Salzburg’da Mozarteum Üniversitesi’nde Profesör Lukas Hagen ile birlikte sürdürerek 2021 yılında tamamladı. Aynı okulda yüksel lisans sınavını kazandı ve eğitimine Profesör Hagen ile devam ediyor


  Denizsu Polat / Viyola
  Lisans eğitimini Hagen Quartet’in viyolacı sanatçısı Prof. Veronika Hagen ile Mozarteum Salzburg’da tamamladı. 2020-2021 eğitim döneminde aynı üniversitenin yüksek lisans bölümüne kabul edildi. 2018’de İKSV “Yarının Kadın Yıldızları” projesine seçildi. 2020 yılında Camerata Salzburg Orkestrası’nın ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın takviye sanatçı seçmesini kazanmanın yanı sıra Denizsu Polat, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın viyola sınavını da birincilikle kazandı ve Pan Caucasian Youth Orchestra’sına kabul edildi.

  Ekin Özcan / Viyola
  2016’da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Lisesinden mezun oldu. Lisans için Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin, Universität der Künste Berlin, Barenboim-Said Academy ve Hochschule für Musik Carl Maria von Weber Dresden’den kabul aldı. Bu okullar arasından Hanns Eisler‘i seçerek eğitimine Berlin Filarmoni Orkestrası’nın 32 yıllık üyesi olan Walter Küssner ile devam etti. Yüksek lisans eğitimine Musikhochschule Münster’de Tomoko Aksaka ile devam etmektedir.

  Elman Mecid / Vurmalı Çalgılar
  2014-2019 yılları arasında Hochschule für Musik und Theater Hamburg’da lisans eğitimini tamamladı. 2014 yılında İKSV İstanbul Müzik Festivali’nde iki konser gerçekleştirdi. Türkiye Ulusal Gençlik Filarmoni Orkestrası üyesi olarak birçok ülkede konser verdi. 2019’da Landesjugendsinfonieorchester Hessen ile solist olarak beş konserlik Almanya turnesi gerçekleştirdi. Hochschule für Musik und Theater Hamburg’da yüksek lisans programına katılmaya hak kazanan Elman Mecid, çalışmalarına Prof. Cornelia Monske ile devam etmektedir.

  Elvin Hoxha Ganiyev / Keman
  İspanya Escuela Superior de Música Reina Sofía’da Profesör Zakhar Bron’un sınıfında lisans eğitimini tamamladı. Profesör Krzysztof Wegrzyn’in davetiyle 2019’da yüksek lisans eğitimine Hochschule für Musik Theater und Medien Hannover’de başladı. Aynı yıl, İKSV Aydın Gün Teşvik Ödülü’ne layık görüldü ve ilk solo albümü “Fazıl Say’s 1001 Nights in the Harem Violin Concerto” yayınlandı. Berlin Uluslararası Müzik Yarışması Altın Madalyası, David Oistrakh Keman Yarışması, Lipinski-Wieniawski Genç Müzisyenler Yarışması ve Viyana Uluslararası Müzik Yarışması’nda ödüller kazandı.

  Ezgi Göktürk / Piyano
  Helsinki University of Arts Sibelius Academy’den lisans diplomasını aldı ve aynı okulda yüksek lisans okumaya ediyor. Erik T. Tawaststjerna ve Anna Kuvaja ile piyano, Tuomas Turriago ile oda müziği çalışmalarını sürdürüyor. 2018 yılında İKSV “Yarının Kadın Yıldızları” projesine seçildi. 2017 yılında Sibelius Akademisi’nde kurulan Trio 424’ün piyanistliğini yapıyor. 2019 yılında Helsinki Filarmoni Orkestrası’nın üflemeli üyeleriyle oda müziği konseri vermeye hak kazandı. Aynı zamanda pedagoji üzerine yüksek lisans eğitimini devam ettiriyor.

  Gülin Ataklı / Obua
  Lise eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarında 2016 tamamladı. Aynı yıl Hochschule für Musik und Theater Münih’te Prof. François Leleux’nün sınıfında lisans eğitimine başladı ve Aralık 2020’de başarıyla mezun oldu. Münih’te Yaz Dönemi 2021’den itibaren yüksek lisans eğitimi programına kabul edildi. Hochschule für Musik und Theater Münih’te Prof. François Leleux’nün sınıfında eğitimine devam etmektedir. Lisans ve Master eğitimi süresince Prof. Leleux’nün yanı sıra BRSO Solo Korangle sanatçısı Tobias Vogelmann’dan düzenli olarak kamış yapımı ve Obua dersleri almaktadır

  Melis Çom / Arp ve Yeni Müzik
  2015 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde İpek Mine Sonakın’ın arp sınıfından mezun olarak, aynı üniversitenin yüksek lisans bölümüne devam etti. Bu süreçte Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatıvarı’nda öğretim görevlisi olarak eğitmenlik kariyerine başladı. Erasmus programı kapsamında, Hochschule für Musik und Theater München’de eğitim görürken yüksek lisansa burada devam etmeye karar verdi. 2019 yılından itibaren eğitimini Cristina Bianchi’nin arp sınıfında sürdürüyor. Aynı üniversitenin “Yeni Müzik” bölümünde yüksek lisans yapmaya hak kazandı.

  Müge Sak / Keman
  2016 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik ve Sahne Sanatları Lisesinden birincilikle mezun oldu. Aynı yıl Hollanda’da Conservatorium Maastricht’in giriş sınavlarını kazandı ve Prof. Boris Belkin’in öğrencisi olarak üniversite eğitimine başladı. Buradaki eğitimini “ZUYD Excellence Scholarship” bursiyeri olarak sürdürdü. 2019 yılında İstanbul Müzik Festivali’nin hayata geçirdiği “Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu”ndan faydalanmaya hak kazanan sayılı kadın müzisyenden biri olarak seçildi. 2021 Mart ayında Almanya’da Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar’da Prof. Kathrin ten Hagen’in sınıfında Master eğitimine başladı.

  Sabahattin Emre Türktopu / Obua
  Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda lisans eğitimine başladı. 2017 yılında “Fransız-Macar-Alman Uluslararası Senfoni Orkestrası” seçmelerini kazanarak, Avrupa’nın önemli konser salonlarında obua grup şefi olarak çalma fırsatı yakaladı. “Teatro alla Scala” obua grup şefi Prof. Fabien Thouand ile eğitimine “Conservatorio della Svizzera Italiana, Lugano”da devam etme hakkı kazandı. 2019-2020 döneminde Orchestra di Fiatti della Svizzera italiana, 900Presente gibi çeşitli orkestra ve topluluklarla konserler verme fırsatı elde etti, ünlü obua sanatçısı François Leleux’nun ustalık sınıfına katıldı. 2019-2020 eğitim dönemini Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik bursu desteği ile tamamladı.

  Sıla Şentürk / Piyano
  2016-2017 öğretim yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Lisesinden birincilikle mezun oldu. Lisans eğitimini tamamladığı Manhattan School of Music’te, yüksek lisans eğitimine piyano bölüm başkanı Dr. Marc Silverman’ın öğrencisi olarak devam ediyor. 2021 yılında 49. İstanbul Müzik Festivali kapsamında Yarının Kadın Yıldızları projesine seçilen 13 genç kadın müzisyenden biri oldu.

  Süeda Çatakoğlu / Caz piyano, beste ve prodüksiyon
  2015 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı lise bölümünü birincilikle bitirdi ve aynı yıl Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Piyano bölümünü burslu olarak kazandı. Ekim 2020’de Pierre Boulez Saal’de Ravel’in Sol Majör Piyano da bulunduğu bir repertuar ile mezun oldu. Aynı dönem Boston’daki Berklee College of Music’ten Jazz Piano-Songwriting Production–Musical Theater Performance gibi farklı alanlarda eğitim alabileceği Professional Diploma programı için tam burs alarak kabul edildi. Berlin Waldorf Schule’deki piyanistlik görevine 30 Haziran 2021’e kadar devam edip, Eylül 2021’de Berklee College of Music’teki eğitimine başladı.

  Tolga Akman / Trombon
  2014 yılında Hochschule für Musik und Theater Hannover’ın sınavlarını kazanarak Prof. Jonas Bylund ile lisans eğitimine başladı. Lisans eğitimi süresince, Hollanda Senfoni Orkestrası ve Göteborg Senfoni Orkestrası ile konserler verdi. 2019 yılında “Markische Stipendium” bursunu kazandı. 2020 yılında Valery Gergiev'in yönetimindeki Münih Filarmoni Orkestrası'nın akademisyenliğini kazandı. Yüksek lisans eğitimine Prof. Ian Bousfield önderliğinde Hochschule der Künste Bern İsviçre’de devam edecek.