facebook
Esan Eczacıbaşı Endüstriyel Hammaddeler San. ve Tic. A.Ş
Eczacıbaşı Topluluğu’nun seramik fabrikalarına hammadde temini amacı ile 1978 yılında kurulan Esan, bugün Türkiye'nin önde gelen endüstriyel mineral ve metalik maden üretici ve ihracatçılarından biridir. Sektöründe birçok ilki gerçekleştiren Esan, son olarak metalürji alanına da giriş yaparak, Eskişehir Çifteler’de Türkiye ve Avrupa’nın tek Birincil Magnezyum Metal Üretim Tesisini kurdu.

Esan kendi ürettiği endüstriyel hammadde, metalik madenler ve magnezyum metalinin satış faaliyetlerine ek olarak, ticari ürünlerin çeşitli sektörlere pazarlama ve satışını da gerçekleştiriyor. Esan bugün 150’den fazla ürünüyle başta seramik sanayi olmak üzere, kaynak elektrod, cam, refrakter, emaye, abrasiv, boya, plastik ve kompoze taş sektörlerine hizmet sunuyor.

Geniş ürün yelpazesiyle günlük hayattaki birçok ürünün üretilmesinde katkısı olan Esan, yüksek satış hacmi ile Türkiye’nin en büyük 162. sanayi kuruluşudur (İSO 500). Bugün için Esan’a ait ocaklardan 37tanesi faaliyette olup, bu ocaklardan çıkarılan madenler Bozüyük, Çanakkale, Çine, Milas, Eskişehir ve Balya’da bulunan tesislerde işleniyor.

Halihazırda 40’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren Esan yurtdışındaki müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek amacıyla, 2005 yılında İtalya’da Esan Italia Minerals şirketini kurdu ve Ukrayna ile Çin’de temsilcilik ofislerini faaliyete geçirdi. Esan, yurtdışındaki gelişimini Kosova ve Portekiz’deki arama faaliyetleri ile sürdürüyor.

Sürdürülebilir madencilik anlayışı ile Esan, faaliyette bulunduğu bölgelerde çevresel ve sosyal sürdürülebilirliğe katkı sağlamayı amaçlayarak, bu doğrultuda tüm faaliyet alanlarında geçerli iş sağlığı ve güvenliği ile çevre ve sosyal sorumluluk politika ve prosedürlerini takip ediyor.

Sürdürülebilir bir çevre için karbon salınımının azaltılması amacıyla yenilenebilir kaynakların kullanımının artırılması yolunda çalışmalar yapan Esan, 2 farklı tesiste kurduğu güneş enerjisi santralleri ile yılda yaklaşık 2 milyon tondan fazla karbon salınımını engellemeyi amaçlıyor.
Kurumsal Profil
Genel Müdür
Serpil Demirel
Adres
Girne Mah. Nehir Sok. No: 1-3 Maltepe, 34852 
İstanbul
Telefon
+(90 216) 581 64 00
Fax
+(90 216) 581 64 99
Web sitesi
İletişim İçin