facebook

Deniz canlılarından geliştirilen kanser ilacı için işbirliği


Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, PharmaMar
Yönetim Kurulu Başkanı José María Fernández Sousa


Eczacıbaşı İlaç Pazarlama, deniz canlılarından elde edilen yenilikçi kanser ilaçlarının geliştirilmesinde dünya lideri olan PharmaMar ile lisans anlaşması imzaladı. Madrid merkezli PharmaMar ile imzalanan anlaşma kapsamında ilk olarak bazı kan kanseri türleri ile mücadele için geliştirilen plitidepsin, Türkiye’deki hastaların kullanımına sunulacak.
 
Eczacıbaşı Holding’in merkezi Kanyon Ofis’te gerçekleşen imza törenine, PharmaMar Yönetim Kurulu Başkanı José María Fernández Sousa, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Atalay Gümrah ve Eczacıbaşı Sağlık Grubu Başkanı Elif Çelik katıldı.
 
Törende konuşan Bülent Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Topluluğu olarak sağlık alanında inovasyon ve katma değer yaratan yeni işbirliklerinin büyük önem taşıdığını belirterek, "PharmaMar’ın bu anlamda çok doğru bir ortak olduğunu düşünüyoruz." dedi. José María Fernández Sousa da, kendilerini yenilikçi onkoloji tedavilerinin gelişimine adadıklarını ifade ederek, "Türkiye’nin en köklü ve önde gelen ilaç şirketlerinden biri ile çalışmak için sabırsızlanıyoruz." diye konuştu. 


Soldan sağa PharmaMar İş Geliştirme ve Lisanslama Direktörü Christophe Chevreau, Eczacıbaşı Sağlık Grubu Başkanı Elif Çelik, PharmaMar İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Heiner Pieper, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, PharmaMar Yönetim Kurulu Başkanı José María Fernández Sousa, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Atalay Gümrah

PharmaMar hakkında
 
Merkezi Madrid’de olan PharmaMar, kökenini deniz canlılarından alan yenilikçi kanser ilaçlarının keşfi ve geliştirilmesinde dünya lideri bir firmadır. Önemli ilaç geliştirme projeleri ve güçlü bir onkoloji Ar-Ge programı ile ön plana çıkan PharmaMar’ın Avrupa’da çeşitli kanser türleri için hali hazırda kullanıma sunduğu bir adet ve geliştirmekte olduğu üç adet ilaç bulunuyor. Almanya, İtalya, Fransa, İsviçre, Birleşik Krallık, Belçika, Avusturya ve Amerika'da yan kuruluşları bulunan PharmaMar’a ait diğer şirketler arasında, İspanya'nın lider moleküler tanı şirketi GENOMICA ile gen baskılama konusunda tedaviye yönelik uygulamaları araştırmaya adanmış bir şirket olan SYLENTIS de yer alıyor.