facebook
lblTextPageHead

Sıla Eser

New York Times'ın yorumuyla "Super violist- Onun duyarlılığı, ritmindeki renkliliği ve tonundaki güç mükemmel yorumcu olduğunu kanıtlıyor’. Violist Sıla Eser, 15 yaşında ilk solo resitalini 24. İstanbul Muzik Festivali Genç Yetenekler Serisi’ndeki yarışma sonrasında gerçekleştirdikten sonra, Orchestre De Le Mediterranean - Medditerranean Youth Symphony Orchestrasına katılmaya hak kazanarak Fransa’nın şehirlerinde konserler verdi. British Council Yaylı Çalgılar Yarışmasını tek viola sanatçısı olarak kazanarak İngiltere’de Royal Northern College of Music’de Prof. Roger Benedict ile çalıştı. Leo-Fast Festivalin'de ‘Yılın Genç Müzisyeni’ ödülüne, Junior Chamber International Turkiye’nin On Başarılı Genci Yarışmasında Jüri Özel ödülü layık görüldü. Türklerin Oscarı diye nitelendirilen New York Golden Turk Awards‘da Most Succesful Musician--En Başarılı Müzisyen kategorisinde finalist seçildi.

Sanatçının davet edildiği festivallerden bazıları; İstanbul Müzik Fesivali, Ascoli-Piceno Festivali- Italy, Marseille, Versaille Festivali France, Leo-fast Festivali, Norfolk Yale Chamber Music Festivali, New York Viola Society USA. Canada Banff Müzik Festivali’nin daveti üzerine dünyaca unlu Grammy ödülü sahibi kontrbasçı Edgar Meyer ile ayni sahneyi paylaşmış, 9 Grammy Ödülü’ne layık görülen Emerson String Quartet violisti Lawrence Dutton ve cellist David Finckel ile New York- SB Müzik Festivali’nde J. Brahms’ ın viola dörtlüsünü ve beşlisini seslendirdi. Sila Eser’in katıldığı master class, seminerler, çalıştığı sanatçılar arasında Karen Tuttle, Yuri Gandelsman, Bruno Pasquier, Kim Kashkashian, Jeffrey Irvine, Eric Shumsky, Ani Kavafian, Rusen Günes, Roger Bigley, Steven Dann, Claude Frank, Boris Berman, Vermeer Quartet, Tokyo String Quartet, and Emerson String Quartet var.

Eser, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Ani Inci, Çiğdem Epikmen, Venyamin Varshavsky ile viola eğitimini bitirdi. Ingilterede’ki Royal Akademisi'ndeki eğitiminin hemen sonrasında Amerika’da Northern Illinois Universitesi’ne tam bursla girdi ve Performer’s Certificate - Solist Sertifikası çalışmalarını 6 Grammy ödülü sahibi Profesör Richard Young ‘Vermeer Quartet’ ile 2001’de tamamladı. İkinci Master Eğitimini "100 yılın Ilk Türk viola sanatçısı olarak kazandığı Yale Üniversitesi - School of Music'de, N.Eczacibasi Vakfi ve Harry &Margeret Simeone burslarını ve ödülünü alan sanatçı, Profesör Jesse Levine ve Tokyo String Quartet ile çalışarak 2005 yılında mezun oldu. Yaylı Çalgılar Dörtlüsüyle birlikte Yale Chamber Music Celebration Concerts yarışmasında 30 oda müziği grubunu geride bırakarak birincilik ödülüne layık görüldü ve Haydn’ in Op.75 No.5 yaylı dörtlüsünü seslendiren tek yaylı grup oldu.

Sıla Eser, Yale Universite'sinde viola profesörü Jesse Levine' in isteğiyle asistanı olarak viola ve oda müziği eğitmenliği yaptı, New York' un önemli muzik okullarından biri olan Opus 118 School of Music’de viola, oda müziği dersleri de verdi. Viola grup şefi olarak Fransa’da, Chicago’da, Connecticut’ da, New Jersey'de sayısız orkestralarda grup şefi olarak görev aldı.

Sanatçı, doktora eğitimini State University of New York - Stony Brook’ da Profesör Lawrence Dutton “ 9 Grammy sahibi Emerson String Quartet” ‘in kabul ettigi tek öğrencisi olarak tamamladı.

Avrupa ve Amerika’da halen oda müziği ve solo konserlerine devam etmekte olan Eser, New York 'da dünyanın en önemli konser salonlarından olan, Avery Fisher Hall, Weill Hall, Lincoln Center ve de Carnegie Hall' da da sayısız konserler verdi. Sıla Eser, Alexander Tulchinsky 1990 Romanya yapımı viola çalıyor.