Eczacıbaşı Hijyen Projesi
Eczacıbaşı Topluluğu, Topluluk kuruluşlarından İpek Kağıt’ın 2002 yılından bu yana sürdürdüğü Selpak İlköğretim Okulları Kişisel Hijyen Eğitimi ile edindiği bilgi ve birikimi, 2007’den itibaren farklı bir platforma taşıdı. Topluluk markalarından VitrA ve Artema, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin işbirliğiyle Yatılı Bölge Ortaokulları’nın (YBO) tuvalet ve banyolarının yenilenmesini kapsayan bir proje tasarladı. Proje kapsamında, ıslak mekanları yenilenerek hijyenik hale getirilen okullarda, Selpak tarafından kişisel hijyen ve tuvalet eğitimi verilmeye başlandı. YBO’lara yönelik çalışmalar, Topluluk çalışanlarından oluşan Eczacıbaşı Gönüllüleri’nin düzenlediği sosyal etkinliklerle zenginleştirildi.

Eczacıbaşı Topluluğu, Ocak 2010’da YBO’ların fiziki şartlarını iyileştirerek çağdaş, kaliteli ve sağlıklı yaşam koşulları sağlamaya katkıda bulunmayı hedefleyen Eczacıbaşı Hijyen Projesi için Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği protokolü imzaladı. Protokol kapsamında, öncelikli ihtiyaç sahibi YBO’lardaki ıslak mekanların tesisat altyapısının Bakanlık tarafından onarılmasının ardından, banyo ve tuvaletleri VitrA ve Artema markalı ürünlerle yenileniyor, öğrencilere Selpak kişisel hijyen ve tuvalet eğitimi veriliyor, Eczacıbaşı Girişim ve Eczacıbaşı Profesyonel, yenilenen okullara hijyen ürünleri temin ediyor. Eczacıbaşı Gönüllüleri ise sağlık, çevre, sanat alanları öncelikli olmak üzere birçok renkli eğitici ve yaratıcı proje gerçekleştiriyor. 2007-2014 yılları arasında 29 ilde 35 okulda gerçekleştirilen yenileme çalışmalarıyla 17.000 öğrenciye sağlıklı, kaliteli ve hijyenik eğitim ortamları sağlandı. Mart 2015’te Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan yeni protokolle 2015-2020 yılları arasında 25 okula daha ulaşılması hedefleniyor.

Eczacıbaşı Hijyen Projesi, uluslararası platformda ödüllerle taçlandırıldı. Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği’nin (IPRA) Altın Dünya Ödülleri (Golden World Award) kapsamında “Sosyal Sorumluluk” dalındaki ödülü ve Birleşmiş Milletler Özel Ödülü’nü alan proje, ABD’nin Stevies Uluslararası İş Dünyası Ödülleri kapsamında Avrupa’nın En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi seçildi. ABD’de halkla ilişkiler ve pazarlama iletişimi üzerine çalışmalar yürüten PR News tarafından verilen Platin Ödüller’in “Toplumla İlişkiler” dalında finalist olan proje, Active Academy’nin “Kurumsal Sosyal Sorumluluk” ödülünü aldı.
Eczacıbaşı Hijyen Projesi kapsamındaki yatılı ortaöğretim okulları (YBO) listesi:

Birecik YBO (Şanlıurfa) Maçka Esiroğlu YBO (Trabzon)
Ulaş Cumhuriyet YBO (Sivas) Hizan YBO (Bitlis)
Pazaryeri YBO (Bilecik) Tufanbeyli Atatürk YBO (Adana)
Dargeçit Gazi YBO (Mardin) Aziziye Yavuz Selim YBO (Erzurum)
Osmancık Ahmet Çörekçi YBO (Çorum) Kulp YBO (Diyarbakır)
Kahta Cumhuriyet YBO (Adıyaman) Tuzluca YBO (Iğdır)
Arpaçay YBO (Kars) Tercan YBO’da (Erzincan)
Ardanuç Tütünlü YBO (Artvin) Yavuz Sultan Selim YBO (Aksaray)
Ermenek Fikret Ünlü YBO (Karaman) Eskil Atatürk YBO (Aksaray)
Şarkışla Şehit Tuncer Çeliker YBO (Sivas) Kahramanmaraş Merkez Alaeddin Özden Ören YBO
Merkez 75. Yıl Tekel Taşoluk YBO (Muş) Gaziantep Islahiye Fevzi Paşa İMKB YBO
Araklı Bereketli YBO (Trabzon) Kozan YBO (Adana)
Kırıkhan YBO (Hatay) Karabulak YBO (Ağrı)
Kahramanmaraş Türkoğlu Atatürk YBO Zübeyde Hanım YBO (Balıkesir)
Gürpınar Güzelsu YBO (Van) Mustafabeyli Hacı İzzet Kurmel YBO (Kayseri)
Çeşmeören YBO (Çorum) Yaşar Topçu YBO ( Sinop)
Taşköprü YBO (Kastamonu) Zübeyde Hanım YBO (Giresun)
Kavak Atatürk YBO (Samsun)


VitrA ve Artema’nın YİBO Hijyen Projesi
Modern teknolojisi ve çağdaş tasarımlarıyla banyo kültürü yaratmayı hedefleyen Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu, ülkesindeki tüm çocukların kaliteli ve çağdaş eğitim olanaklarını hak ettiğine inanıyor. Bu inançla, VitrA ve Artema, YİBO’larda çağdaş ve sağlıklı yaşam alanları oluşturulmasına katkıda bulunmak amacıyla, 2007-2009 yılları arasında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin işbirliğiyle geliştirdiği hijyen projesi kapsamında, Şanlıurfa Birecik YİBO, Sivas Ulaş Cumhuriyet YİBO, Bilecik Pazaryeri YİBO, Mardin Dargeçit Gazi YİBO ve Adıyaman Kahta Cumhuriyet YİBO’da gerçekleştirilen yenileme çalışmalar kapsamında toplam 11.000 m2 karo döşendi. 6.500 parça ürün (495 lavabo, 435 klozet, helataşı ve pisuvar, 777 armatür, 141 duş teknesi ve kabini, 2.492 aksesuvar, 1.986 tamamlayıcı ürün) monte edildi. VitrA’nın mimarları tarafından projelendirilen çalışma kapsamında YİBO’ların tesisat altyapısı da iyileştirildi.

Yerel yönetimlerin destek verdiği projede, fiziki şartların iyileştirilmesi için gösterilen özenle sağlanan daha sağlıklı ve çağdaş yaşam alanları, YBO’lardaki çocukların hayata ve geleceğe farklı bir pencereden bakmasını sağladı.

Selpak İlköğretim Okulları Kişisel Hijyen Eğitimi
İpek Kağıt’ın, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle yürüttüğü “Selpak İlköğretim Okulları Kişisel Hijyen Eğitimi” projesi, öğrencileri “kişisel temizlik” konusunda bilgilendirmeyi ve temizlik kağıdı kullanımının sağlık açısından önemi konusunda bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Projenin başladığı 2002 yılından bu yana, 64 ildeki 8.445 okulda 6 milyonu aşkın öğrenciye eğitim verildi.

Proje, Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen “Binyıl Kalkınma Hedefleri”ne ulaşılmasına en çok katkıda bulunan 10 projeden biri seçilerek, “2006 Uluslararası Özel Sektör Ödülü”nü kazandı. Ayrıca, Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan “İnsan Haklarını İş Dünyasına Entegre Etmek” (Embedding Human Rights into Business Practice) adlı kitapta yayımlandı. Proje, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın “2006 Geleneksel Tüketici Ödülleri” kapsamında “Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma” ve TÜHİD’in “Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri” kapsamında “2006 Jüri Özel Ödülü”nü de aldı.

Eczacıbaşı Gönüllüleri’nin Çalışmaları
Eczacıbaşı Topluluğu çalışanlarından oluşan Eczacıbaşı Gönüllüleri, topluma katkı ilkesini çalışanlar düzeyinde yaygınlaştırmak, bilgi, beceri ve deneyimlerinin halka ulaşmasını sağlamak amacıyla 2007 yılından bu yana, eğitim, sağlık ve çevre alanlarında YBO’lardaki öğrencilerin duygusal dünyasını zenginleştirmeyi hedefleyen projeler gerçekleştiriyor.
Yukarı Dön
Bilgi Toplumu Hizmetleri

Copyright © 2014 Eczacıbaşı Holding