Eczacıbaşı Hijyen Projesi
Eczacıbaşı Topluluğu, Topluluk kuruluşlarından İpek Kağıt’ın 2002 yılından bu yana sürdürdüğü Selpak İlköğretim Okulları Kişisel Hijyen Eğitimi ile edindiği bilgi ve birikimi, 2007’den itibaren farklı bir platforma taşıdı. Topluluk markalarından VitrA ve Artema, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin işbirliğiyle Yatılı Bölge Ortaokulları’nın (YBO) tuvalet ve banyolarının yenilenmesini kapsayan bir proje tasarladı. Proje kapsamında, ıslak mekanları yenilenerek hijyenik hale getirilen okullarda, Selpak tarafından kişisel hijyen ve tuvalet eğitimi verilmeye başlandı. YBO’lara yönelik çalışmalar, Topluluk çalışanlarından oluşan Eczacıbaşı Gönüllüleri’nin düzenlediği sosyal etkinliklerle zenginleştirildi.

Eczacıbaşı Topluluğu, Ocak 2010’da YBO’ların fiziki şartlarını iyileştirerek çağdaş, kaliteli ve sağlıklı yaşam koşulları sağlamaya katkıda bulunmayı hedefleyen Eczacıbaşı Hijyen Projesi için Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği protokolü imzaladı. Protokol kapsamında, öncelikli ihtiyaç sahibi YBO’lardaki ıslak mekanların tesisat altyapısının Bakanlık tarafından onarılmasının ardından, banyo ve tuvaletleri VitrA ve Artema markalı ürünlerle yenileniyor, öğrencilere Selpak kişisel hijyen ve tuvalet eğitimi veriliyor, Eczacıbaşı Girişim ve Eczacıbaşı Profesyonel, yenilenen okullara hijyen ürünleri temin ediyor. Eczacıbaşı Gönüllüleri ise sağlık, çevre, sanat alanları öncelikli olmak üzere birçok renkli eğitici ve yaratıcı proje gerçekleştiriyor. 2007-2015 yılları arasında 31 ilde 38 okulda gerçekleştirilen yenileme çalışmalarıyla 18.000’in üzerinde öğrenciye sağlıklı, kaliteli ve hijyenik eğitim ortamları sağlandı. Mart 2015’te Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan yeni protokolle, 2020 yılına kadar toplam 60 okula ulaşılması hedefleniyor.

Eczacıbaşı Hijyen Projesi, uluslararası platformda ödüllerle taçlandırıldı. Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği’nin (IPRA) Altın Dünya Ödülleri (Golden World Award) kapsamında “Sosyal Sorumluluk” dalındaki ödülü ve Birleşmiş Milletler Özel Ödülü’nü alan proje, ABD’nin Stevies Uluslararası İş Dünyası Ödülleri kapsamında Avrupa’nın En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi seçildi. ABD’de halkla ilişkiler ve pazarlama iletişimi üzerine çalışmalar yürüten PR News tarafından verilen Platin Ödüller’in “Toplumla İlişkiler” dalında finalist olan proje, Active Academy’nin “Kurumsal Sosyal Sorumluluk” ödülünü aldı.

Eczacıbaşı Hijyen Projesi’nin önemli bir bileşeni olan ve İpek Kağıt’ın, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle yürüttüğü “Selpak İlköğretim Okulları Kişisel Hijyen Eğitimi” projesi de Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen “Binyıl Kalkınma Hedefleri”ne ulaşılmasına en çok katkıda bulunan 10 projeden biri seçilerek, “2006 Uluslararası Özel Sektör Ödülü”nü kazandı. Ayrıca, Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan “İnsan Haklarını İş Dünyasına Entegre Etmek” (Embedding Human Rights into Business Practice) adlı kitapta yayımlandı. Proje, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın “2006 Geleneksel Tüketici Ödülleri” kapsamında “Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma” ve TÜHİD’in “Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri” kapsamında “2006 Jüri Özel Ödülü”nü de aldı.Eczacıbaşı Hijyen Projesi kapsamında temizlik alanları yenilenen yatılı ortaöğretim okulları (YBO):

Birecik YBO (Şanlıurfa) Maçka Esiroğlu YBO (Trabzon)
Ulaş Cumhuriyet YBO (Sivas) Hizan YBO (Bitlis)
Pazaryeri YBO (Bilecik) Tufanbeyli Atatürk YBO (Adana)
Dargeçit Gazi YBO (Mardin) Aziziye Yavuz Selim YBO (Erzurum)
Osmancık Orgeneral Ahmet Çörekçi YBO (Çorum) Kulp YBO (Diyarbakır)
Kahta Cumhuriyet YBO (Adıyaman) Tuzluca Cumhuriyet YBO (Iğdır)
Arpaçay YBO (Kars) Tercan YBO (Erzincan)
Ardanuç Tütünlü YBO (Artvin) Yavuz Sultan Selim YBO (Aksaray)
Ermenek Fikret Ünlü YBO (Karaman) Eskil Atatürk YBO (Aksaray)
Şarkışla Şehit Tuncer Çeliker YBO (Sivas) Merkez Alaeddin Özden Ören YBO (Kahramanmaraş)
Merkez 75. Yıl Tekel Taşoluk YBO (Muş) İslahiye Fevzi Paşa Borsa İstanbul YBO (Gaziantep)
Araklı Bereketli YBO (Trabzon) Kozan YBO (Adana)
Kırıkhan YBO (Hatay) Doğubeyazıt Karabulak YBO (Ağrı)
Türkoğlu Atatürk YBO (Kahramanmaraş) Balya Zübeyde Hanım YBO (Balıkesir)
Gürpınar Güzelsu Borsa İstanbul YBO (Van) Yahyalı Mustafabeyli Hacı İzzet Kurmel Kız YBO (Kayseri)
Çeşmeören YBO (Çorum) Boyabat Yaşar Topçu YBO (Sinop)
Taşköprü YBO (Kastamonu) Güce Zübeyde Hanım YBO (Giresun)
Kavak Atatürk YBO (Samsun) Kars Merkez YBO (Kars)
Doğanyurt Yatılı Bölge Ortaokulu (Kastamonu) Turgut Yılmaz İpek YBO (Bursa)


VitrA ve Artema’nın YİBO Hijyen Projesi
Modern teknolojisi ve çağdaş tasarımlarıyla banyo kültürü yaratmayı hedefleyen Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu, ülkesindeki tüm çocukların kaliteli ve çağdaş eğitim olanaklarını hak ettiğine inanıyor. Bu inançla, VitrA ve Artema, YİBO’larda çağdaş ve sağlıklı yaşam alanları oluşturulmasına katkıda bulunmak amacıyla, 2007 yılından bugüne 29 ilde yaklaşık 17.200 öğrencisi bulunan 36 okulda yenileme çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalar kapsamında toplam 139.310 m2 karo, 54.937 parça ürün (5.164 lavabo, 4.276 klozet, helataşı ve pisuvar, 5.396 armatür, 2.084 duş teknesi ve kabini, 26.702 aksesuvar ve 9.330 tamamlayıcı ürün) temin edildi. VitrA’nın mimarları tarafından projelendirilen çalışma kapsamında YİBO’ların tesisat altyapısı da iyileştirildi.

Yerel yönetimlerin destek verdiği projede, fiziki şartların iyileştirilmesi için gösterilen özenle sağlanan daha sağlıklı ve çağdaş yaşam alanları, YBO’lardaki çocukların hayata ve geleceğe farklı bir pencereden bakmasını sağladı.

Selpak İlköğretim Okulları Kişisel Hijyen Eğitimi
İpek Kağıt’ın, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle yürüttüğü “Selpak İlköğretim Okulları Kişisel Hijyen Eğitimi” projesi, öğrencileri “kişisel temizlik” konusunda bilgilendirmeyi ve temizlik kağıdı kullanımının sağlık açısından önemi konusunda bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Projenin başladığı 2002 yılından bu yana, 65 ildeki 8.497 okulda, 6.220.551 öğrenciye eğitim verildi.

Proje, Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen “Binyıl Kalkınma Hedefleri”ne ulaşılmasına en çok katkıda bulunan 10 projeden biri seçilerek, “2006 Uluslararası Özel Sektör Ödülü”nü kazandı. Ayrıca, Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan “İnsan Haklarını İş Dünyasına Entegre Etmek” (Embedding Human Rights into Business Practice) adlı kitapta yayımlandı. Proje, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın “2006 Geleneksel Tüketici Ödülleri” kapsamında “Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma” ve TÜHİD’in “Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri” kapsamında “2006 Jüri Özel Ödülü”nü de aldı.

Eczacıbaşı Gönüllüleri’nin Çalışmaları
Eczacıbaşı Topluluğu çalışanlarından oluşan Eczacıbaşı Gönüllüleri, topluma katkı ilkesini çalışanlar düzeyinde yaygınlaştırmak, bilgi, beceri ve deneyimlerinin halka ulaşmasını sağlamak amacıyla 2007 yılından bu yana, eğitim, sağlık ve çevre alanlarında YBO’lardaki öğrencilerin duygusal dünyasını zenginleştirmeyi hedefleyen projeler gerçekleştiriyor.
Yukarı Dön