İpek Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş
Eczacıbaşı Topluluğu tarafından, 1969 yılında çağdaş ve sağlıklı bir yaşamın gereği olan temizlik kağıdı ürünlerini üretmek ve kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla kurulan İpek Kağıt, Yalova Altınova’daki fabrikasında 1970 yılında faaliyete geçti. İpek Kağıt, mendil sözcüğüyle özdeşleşmiş olan Selpak markası, tüketicilerin farklı beklentilerini karşılayan Solo, Silen, Servis; ev dışı kullanıma yönelik Marathon ve Lotus Professional markalarıyla kurulduğu yıldan bu yana Türkiye temizlik kağıdı pazarının lideri konumunda bulunuyor.

Faaliyetlerini 1989 yılından bu yana yabancı ortaklı olarak sürdüren İpek Kağıt, ortaklarıyla uyumlu ve verimli çalışmalar gerçekleştirdi. Eczacıbaşı Topluluğu, Şubat 2012 itibariyle İpek Kağıt’ın son 11 yıldır ortağı olan Georgia-Pacific’e ait %50 hisseyi de satın alarak sermayesinin tümüne sahip oldu. İpek Kağıt yeni dönemde güçlü markaları, değerli insan kaynağı ve sahip olduğu ileri teknoloji ile başarılı çalışmalarını sürdürmeyi hedefliyor. Kalite liderliğiyle desteklenen yenilikçi ürünler ve yeni coğrafyaların, sürdürülebilir büyümenin en temel kaynağı olması planlanıyor.

Mevcut durumda İpek Kağıt, 157 bin m² açık, 44 bin m² kapalı alana yayılan üretim tesisleri ile Avrupa’nın sayılı temizlik kağıdı tesisleri arasında yer alıyor. Bunun yanısıra İpek Kağıt, Manisa’da yaptığı yatırımla 40. kuruluş yılı olan 2009’da yeni fabrikasını devreye aldı. İpek Kağıt’ın mevcut üretim kapasitesi, toplam 225 dönüm arazi üzerinde kurulu Manisa fabrikasındaki yatırımın tüm aşamaları tamamlandığında üç kat artacak. Böylece İpek Kağıt Manisa fabrikası Avrupa’nın en büyük temizlik kağıdı üretim tesisi olacak. Yalova fabrikası tam kapasite ile çalışmaya devam ederken, önümüzdeki yıllarda iç ve özellikle de dış piyasa ağırlıklı olarak artırılması planlanan satışlar, Manisa fabrikasından karşılanacak.

İleri teknolojinin kullanımı ve sürekli yapılan ürün geliştirme çalışmaları ile İpek Kağıt, temizlik kağıdı sektöründeki gelişmelerin Türk tüketicisine yansıtılması misyonunu üstleniyor. Tüketici pazarında, mendili yeniden tanımlayan Selpak, yeni nesil mendilleri ile tüketicilerinin ihtiyaçlarına yönelik farklı faydalar ve deneyimler sunuyor. Yeni Selpak Anti Bakteriyel üzerindeki bakterilerin %99.9’unu öldürerek mendilde hijyeni garantiliyor, Selpak Losyonlu arttırılan losyon katkısı ve E-vitamini ile burundaki tahrişi engelliyor ve cildi besliyor, Selpak mentollü, mikrokapsül teknolojisiyle mendildeki mentol ferahlığını tüketici kullanımına kadar muhafaza ediyor, Selpak Çiçek Kokulu artan kokusu ile bahar çiçeklerini mendilin içine taşırken, Selpak Klasik pamuk katkısıyla tüketicilere Türkiye’nin en yumuşak mendilini sunuyor. Özel patentli gofraj teknolojisiyle birkaç yaprağın işini tek bir yaprak ile gören Selpak 1-Yaprak Tuvalet Kağıdı, birbirinden hoş koku ve renkleriyle banyolarınıza şıklık ve ferahlık katan Selpak Spa Tuvalet Kağıdı Serisi, özel mini boy hijyenik ambalajı ile her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz Solo Mini Tuvalet Kağıdı, kağıt havlunun pratikliğini, hijyenini ve bezin dayanıklılığını bir arada sunan Selpak Kağıt Bez bu yaklaşımın en son örnekleri arasında yer alıyor.

İpek Kağıt ev dışı kullanım pazarında da rakiplerde bulunmayan, yenilikçi ve yaratıcı ürünleri ile kullanıcılara Lotus Professional ve Marathon markalarıyla benzersiz faydalar sunuyor. Lotus Professional markası altında farklılaşmış sistem ürünleri ile müşterilerinin kullanımda tasarruf etmesini sağlarken, aynı zamanda hijyenik ortamlar yaratmalarına da yardımcı oluyor. Diğer taraftan Marathon markalı tuvalet kağıdı, havlu ve peçete kategorilerinde, zengin çeşitliliği ile müşterilerinin temel ihtiyaçlarını yüksek kaliteli, güvenilir ve en uygun fiyatlı ürünleri ile karşılıyor.

"İpek Kağıt, temizlik kağıdı sektöründe ürünlerine sürekli reklam-tanıtım desteği veriyor, tuvalet kağıdı ve havlu ürün gruplarında düzenli olarak numune dağıtım çalışmaları yürütüyor. İpek Kağıt, çağdaş yaşamın en önemli gereklerinden “kişisel hijyen” bilincinin toplumda gelişmesi için, temizlik kağıdı sektöründe eğitim çalışması yapan ilk ve tek kuruluş olma özelliğini taşıyor. 2002 yılından bu yana Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde yürütülen “Selpak İlköğretim Okulları Kişisel Hijyen Eğitimi” projesi ile bugüne kadar 62 ilde 8.229 okulda 6 milyonu aşkın ilköğretim okulu öğrencisi genel ve kişisel hijyen ilkeleri hakkında bilgilendirildi. İpek Kağıt, bu projeyle, 2006 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ortaya konan Binyıl Kalkınma Hedefleri’ne ulaşılmasına katkıda bulunarak, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) ve Galler Prensliği Uluslararası İş Dünyası Liderler Forumu (IBLF) tarafından düzenlenen “Uluslararası Özel Sektör Ödülü”nü (World Business Awards) kazandı. Proje ayrıca, Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan "İnsan Haklarını İş Dünyasına Entegre Etmek" (Embedding Human Rights into Business Practice) kitabında yayınlandı.

İpek Kağıt’ın yaklaşık 20 yıldır üç kıtada 20'den fazla ülkeye yaptığı yarı ürün ve ürün ihracatı artarak devam ediyor. İhracatın yapıldığı bölgeler arasında ağırlıklı olarak Avrupa, Orta Doğu, Orta Asya, Kafkaslar ve Afrika yer alıyor.

Coğrafi büyüme stratejisi doğrultusunda, 2006 yılında Kazakistan’ın Almati şehrinde yapılan üretim yatırımı ile Orta Asya pazarına ilk adımını atan, bunun yanısıra, Kazakistan ve Kafkasya bölgesinde yoğun reklam-tanıtım faaliyetlerini başlatan İpek Kağıt, bugün dünya markaları ile rekabet eden bir konuma ulaşmış bulunuyor. Selpak markası sadece Türkiye’nin değil, Kazakistan ve Kafkasya bölgesi temizlik kağıdı pazarlarının da lideri konumunda büyümesini sürdürüyor.

Sürdürülebilir Orman Yönetimi’ni destekleyen İpek Kağıt, kağıt ürünlerinin hammaddesi olan selülozun %100’ünü, sürdürülebilir orman yönetiminde uzman, bağımsız kuruluşlar tarafından sertifikalandırılmış tedarikçilerden satın alıyor. Sürdürülebilir orman yönetimi ile; selülozun hammaddesi olan kereste, yasal olarak işletilen ormanlardan temin ediliyor ve kullanılan keresteden daha fazla sayıda ağaç dikiliyor ve yetiştiriliyor. Doğal kaynakları korumak için önlemler alınıyor ve bu çalışmalar bağımsız denetleme kuruluşlarınca periyodik olarak denetleniyor. Sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarını sadece çevre dostu ürünlerle sınırlamıyor, iş süreçlerinin her aşamasında uyguluyor. Yalova fabrikasına kurulan ve doğalgazdan enerji üreten kojenerasyon santrali sayesinde karbon salınımının yılda 20.000 ton azaltılması sürdürülebilirlik çalışmalarının örneklerinden biri. İpek Kağıt son 10 yılda; birim üretim başına elektrik tüketimini yüzde 24, doğalgaz tüketimini yüzde 13, buhar tüketimini yüzde 13 ve su tüketimini yüzde 38 düşürmeyi de başardı. Türkiye temizlik kağıdı sektöründe ilk kez ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14000 Çevre Yönetim Sistemi ve ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgelerini alan İpek Kağıt, sürdürülebilir kalkınma prensiplerini yönetim sistemlerine en iyi şekilde entegre eden, örnek bir kuruluş olmayı hedefliyor.
Kurumsal Profil
Genel Müdür
Sertaç Nişli
Bilgi için
İçim Er
Pazarlama Direktörü
Kavacık Ofis
Rüzgarlı Bahçe Mahallesi,
Kavak Sokak No:20
Beykoz 34805, İstanbul
Telefon
+(90 216) 333 77 00
Faks
+(90 216) 333 70 83
E-posta/Web sitesi
www.ipekkagit.com.tr
Yukarı Dön
Bilgi Toplumu Hizmetleri

Copyright © 2014 Eczacıbaşı Holding