İpek Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş
İpek Kağıt, Eczacıbaşı Topluluğu tarafından, 1969 yılında çağdaş ve sağlıklı bir yaşamın gereği olan temizlik kağıdı ürünlerini üretmek ve kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla kuruldu. Mendil sözcüğüyle özdeşleşmiş olan Selpak markası, tüketicilerin farklı beklentilerini karşılayan Solo, Silen, Servis; ev dışı kullanıma yönelik Selpak Professional ve Marathon markalarıyla kurulduğu yıldan bu yana Türkiye temizlik kağıdı pazarının lideri konumunda bulunan İpek Kağıt, güçlü ürün ve yarı ürün portföyüyle beş kıtaya ihracat yapıyor ve markalarını birçok ülkede reklam tanıtım desteğiyle güçlendiriyor.

Coğrafi büyüme stratejisi doğrultusunda, 2006 yılında Kazakistan’ın Almati şehrinde yapılan üretim yatırımı ile Orta Asya pazarına ilk adımını atan, bunun yanı sıra, Kazakistan ve Kafkasya bölgesinde yoğun reklam-tanıtım faaliyetlerini başlatan İpek Kağıt, bugün dünya markaları ile rekabet eden bir konuma ulaşmış bulunuyor. Selpak markası sadece Türkiye’nin değil, Kazakistan ve Kafkasya bölgesi temizlik kağıdı pazarlarının da lideri konumunda büyümesini sürdürüyor. Bu büyüme doğrultusunda oluşan ilave kapasite ihtiyacı doğrultusunda Almati’deki fabrika, başkent Astana’daki yeni modern tesise taşındı. 2016’nın ilk çeyreğinde devreye giren yeni fabrika, yeni konverting hatlarıyla üretim kapasitesini artırırken modern teknolojisiyle maliyetleri düşürecek.

Yalova, Manisa ve Kazakistan’da bulunan üç üretim tesisinde, 2015 yılında hayata geçirdiği büyük yatırımlarla üretim kapasitesini %65 artıran Ipek Kağıt; 45 yılı aşkın kağıt üretim tecrübesi, güçlü markaları, yenilikçi yaklaşımı, değerli insan kaynağı ve sahip olduğu ileri teknoloji ile güçlü bir bölgesel oyuncu olma vizyonu doğrultusunda emin adımlarla ilerliyor.

İleri teknolojinin kullanımı ve sürekli yapılan ürün geliştirme çalışmaları ile İpek Kağıt, temizlik kağıdı sektöründeki gelişmelerin Türk tüketicisine yansıtılması misyonunu üstleniyor. Tüketici pazarında, mendili yeniden tanımlayan Selpak, yeni nesil mendilleri ile tüketicilerinin ihtiyaçlarına yönelik farklı faydalar ve deneyimler sunuyor. Selpak Losyonlu arttırılan losyon katkısı ve E-vitamini ile burundaki tahrişi engelliyor ve cildi besliyor, Selpak mentollü, mikrokapsül teknolojisiyle mendildeki mentol ferahlığını tüketici kullanımına kadar muhafaza ediyor, Selpak Çiçek Kokulu artan kokusu ile bahar çiçeklerini mendilin içine taşırken, Selpak Klasik pamuk katkısıyla tüketicilere Türkiye’nin en yumuşak mendilini sunuyor. Birbirinden hoş koku ve renkleriyle banyolarınıza şıklık ve ferahlık katan Selpak Parfümlü Tuvalet Kağıdı Serisi, kağıt havlunun pratikliğini, hijyenini ve bezin dayanıklılığını bir arada sunan Selpak Kağıt Bez bu yaklaşımın diğer örnekleri arasında yer alıyor.

İpek Kağıt ev dışı kullanım pazarında da rakiplerde bulunmayan, yenilikçi ve yaratıcı ürünleri ile kullanıcılara Selpak Professional ve Marathon markalarıyla benzersiz faydalar sunuyor. Selpak Professional markası altında farklılaşmış sistem ürünleri ile müşterilerinin kullanımda tasarruf etmesini sağlarken, aynı zamanda hijyenik ortamlar yaratmalarına da yardımcı oluyor. Diğer taraftan Marathon markalı tuvalet kağıdı, havlu ve peçete kategorilerinde, zengin çeşitliliği ile müşterilerinin temel ihtiyaçlarını yüksek kaliteli, güvenilir ve en uygun fiyatlı ürünleri ile karşılıyor.

İpek Kağıt, çağdaş yaşamın en önemli gereklerinden “kişisel hijyen” bilincinin toplumda gelişmesi için, temizlik kağıdı sektöründe eğitim çalışması yapan ilk ve tek kuruluş olma özelliğini taşıyor. 2002 yılından bu yana Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde yürütülen “Selpak İlköğretim Okulları Kişisel Hijyen Eğitimi” projesi ile bugüne kadar 65 ilde 8000’in üzerinde okulda 6 milyonu aşkın ilköğretim okulu öğrencisi genel ve kişisel hijyen ilkeleri hakkında bilgilendirildi. İpek Kağıt, bu projeyle, 2006 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ortaya konan Binyıl Kalkınma Hedefleri’ne ulaşılmasına katkıda bulunarak, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) ve Galler Prensliği Uluslararası İş Dünyası Liderler Forumu (IBLF) tarafından düzenlenen “Uluslararası Özel Sektör Ödülü”nü (World Business Awards) kazandı. Proje ayrıca, Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan "İnsan Haklarını İş Dünyasına Entegre Etmek" (Embedding Human Rights into Business Practice) kitabında yayınlandı.

Sürdürülebilir Orman Yönetimi’ni destekleyen İpek Kağıt, kağıt ürünlerinin hammaddesi olan selülozun %100’ünü, sürdürülebilir orman yönetiminde uzman, bağımsız kuruluşlar tarafından sertifikalandırılmış tedarikçilerden satın alıyor. Sürdürülebilir orman yönetimi ile; selülozun hammaddesi olan kereste, yasal olarak işletilen ormanlardan temin ediliyor ve kullanılan keresteden daha fazla sayıda ağaç dikiliyor ve yetiştiriliyor. Sorumlu orman yönetimi uygulamalarından gelen ağaç ürünlerini ayırt etmeyi mümkün kılan uluslararası FSC (Orman Görevlileri Kurulu) belgesine sahip İpek Kağıt, tüketicilere güven sunuyor. Doğal kaynakları korumak için önlemler alınıyor ve bu çalışmalar bağımsız denetleme kuruluşlarınca periyodik olarak denetleniyor. Sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarını sadece çevre dostu ürünlerle sınırlamıyor, iş süreçlerinin her aşamasında uyguluyor. Yalova fabrikasına kurulan ve doğalgazdan enerji üreten kojenerasyon santrali sayesinde karbon salınımının yılda 20.000 ton azaltılması sürdürülebilirlik çalışmalarının örneklerinden biri. İpek Kağıt son 10 yılda; birim üretim başına elektrik tüketimini, doğalgaz tüketimini, buhar tüketiminive su tüketimini önemli ölçüde düşürmeyi de başardı. Türkiye temizlik kağıdı sektöründe ilk kez ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14000 Çevre Yönetim Sistemi ve ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgelerini alan İpek Kağıt, sürdürülebilir kalkınma prensiplerini yönetim sistemlerine en iyi şekilde entegre eden, örnek bir kuruluş olmayı hedefliyor.

Kurumsal Profil
Genel Müdür
Sertaç Nişli
Bilgi için
İçim Er
Pazarlama Direktörü
Kavacık Ofis
Rüzgarlı Bahçe Mahallesi,
Kavak Sokak No:20
Beykoz 34805, İstanbul
Telefon
+(90 216) 333 77 00
Faks
+(90 216) 333 70 83
E-posta/Web sitesi
www.ipekkagit.com.tr
Yukarı Dön