İpek Kağıt’tan bölgesel güç olma yolunda iki büyük adım

Kurulduğu günden bu güne Türkiye temizlik kağıdı sektörünün öncüsü ve lideri olan İpek Kağıt, toplam 300 milyon TL’lik yatırımla, Manisa ve Kazakistan tesislerini eş zamanlı olarak hayata geçirdi.


Manisa’da en son teknolojiye sahip yeni kağıt makinesini ve medikal hijyen tesisini hayata geçiren İpek Kağıt, eş zamanlı olarak, Kazakistan’ın Almati şehrindeki fabrikasını Astana’da inşa ettiği ve en ileri teknoloji makine ve ekipmanların yer aldığı yeni fabrikasına taşıdı.Manisa ve Kazakistan’da 2 Haziran 2016 günü törenlerle açılan yeni tesisleriyle İpek Kağıt, uluslararası pazarlarda güçlü bir bölgesel oyuncu olma yolunda önemli bir adım attı. İpek Kağıt’ın Türkiye ve dünya pazarları için üretim yapacak olan Manisa tesisinin açılışına Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Manisa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sait Cemal Türek, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı ve Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Dr. Erdal Karamercan ile Eczacıbaşı Topluluğu üst düzey yöneticileri ve çalışanları katılırken, Kazakistan fabrika açılışı ise Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Nevzat Uyanık, Astana Özel Ekonomik Bölge yetkilileri, Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Grubu Başkanı Hakan Uyanık ve İpek Kağıt Kazakistan çalışanlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Manisa'daki tören sırasında Kazakistan'daki törenle canlı yayın bağlantısı kurularak, eş zamanlı kurdele kesimiyle tesisler açıldı.


Manisa tesisinin açılış töreninde konuşan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, iki yeni yatırımı hayata geçirmekten mutluluk duyduklarını belirterek, “İpek Kağıt kurulduğu ilk günden bugüne sürekli yenilikçilik anlayışıyla tüketicilerin hayatına değer katan ürünleriyle temizlik kağıdı sektörünün öncü ve lider kuruluşu olarak bizleri gururlandırıyor. Bugün aynı anda açılışını gerçekleştirdiğimiz birbirine dört bin kilometre uzaklıktaki Manisa ve Kazakistan tesislerimizle, İpek Kağıt’ın kalitesini,teknolojisini ve yenilikçiliğini daha da güçlendiriyoruz” dedi.


İpek Kağıt Genel Müdürü Sertaç Nişli de, 2012 yılında yüzde 100 Eczacıbaşı kuruluşu olmalarının ardından, bölgesel güç haline gelme hedefiyle atağa kalktıklarını ifade ederek, “Bu dönemde çok hızlı bir büyüme ivmesi yakalayarak, temizlik kağıtları pazarında Türkiye’deki liderliğimizi sürdürürken ihracatımızı beş kıtada 60 ülkenin üzerine çıkardık. Beş yıl içinde ise aynı ivmeyle yurt dışında dört kat büyürken, yurtiçi ve yurtdışı toplam ciromuzu ikiye katlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.


Manisa yatırımı ile kapasite yüzde 65 arttı

Manisa’da en yeni ve ileri teknolojilerin kullanıldığı tesis yatırımı 20 ayda tamamlandı. Bu yatırımın en önemli bölümünü oluşturan yeni kağıt makinesi, 5,60 metre genişliği ve 2200 m/dakika hızıyla, kağıt üretim kapasitesini % 65 artırdı. Günde 3.000 kilometrenin üzerinde kağıt üretilen yeni tesisin eklenmesiyle, İpek Kağıt’ın toplam üretim kapasitesi yıllık 110 bin tondan 180 bin tona çıktı.


Manisa’da yapılan yatırım çerçevesinde İpek Kağıt’ın medikal hijyen kategorisine güçlü girişini destekleyecek Türkiye’nin ilk ve tek mesane pedi üretim tesisi de devreye alındı. Uluslararası hijyen standartlarında üretilen, idrar kaçırma (inkontinans) sorununa özel olarak tasarlanan ürünler ve medikal bakım sağlayan tamamlayıcı portföy, Türkiye’nin yanı sıra uluslararası pazarlarda da tüketicilerle buluşacak.


Astana tesisi, İpek Kağıt’ın bölgesel gücünü pekiştirecek

İpek Kağıt, Orta Asya’daki liderlik hedefi doğrultusunda Kazakistan’daki yeni yatırımını da devreye aldı. Almati’deki fabrikanın, başkent Astana’da 50 bin metrekare toplam alanda inşa edilen modern tesislere taşınmasıyla, üretim kapasitesi artarken kullanılan yeni teknolojiler de maliyetleri düşürecek. Yeni tesisler, Orta Asya operasyonunun genişlemesine de olanak sağlayacak. Üstün ürün kalitesi ile Kazakistan, Azerbaycan ve Gürcistan başta olmak üzere bulunduğu pek çok pazarda Selpak markasıyla sınıfında lider olan İpek Kağıt, önümüzdeki 10 yılda liderliğini yaygınlaştırma hedefiyle çalışacak.


Yukarı Dön