Kaynak Teknolojileri

Yapı Ürünleri Sağlık Tüketim Ürünleri Finans Bilgi Teknolojileri Kaynak Teknolojileri Diğer

www.askaynak.com.tr

Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak

1 Mart 1974'de ilk olarak örtülü kaynak elektrodu üretimi ile faaliyete geçen kuruluş, 1980'li yılların başından itibaren gazaltı kaynak tellerinin üretimine başladı.

1992 yılında merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Cleveland şehrinde bulunan “The Lincoln Electric Company” tarafından üretilen kaynak makinelerinin Türkiye distribütörlüğünü alan Askaynak The Lincoln Electric Company ile olan ilişkisini 5 Mayıs 1998'de eşit paylı ortaklığa dönüştürerek başta Avrupa olmak üzere Rusya, Afrika, Ortadoğu ve Uzakdoğu pazarlarında genişleme ve bu bölgelere yapılan ihracatta artış sağlama yolunda büyük bir adım attı.

Kuruluşun ortağı olan The Lincoln Electric Company, kaynak tüketim malzemeleri, kaynak makineleri, kaynak jeneratörleri, otomasyon ve robot sistemleri ve plazma kesme makineleri başta olmak üzere birçok konuda dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olma özelliğine sahiptir. 
 
Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak tarafından üretilen “Askaynak” markalı kaynak elektrodları ve kaynak telleri yoğun olarak kaynaklı imalat sanayinde kullanılırken, “Kobatek” markalı ürünler özellikle tamir ve bakım kaynağı uygulamalarında tercih ediliyor. Askaynak ayrıca, ortağı olduğu The Lincoln Electric Company tarafından üretilen kaynak ürünlerinin (kaynak elektrod ve telleri, kaynak makineleri vs ...) Türkiye genelindeki satışını da sürdürüyor.

2000’li yılların başında tescil ettirilerek satışına başlanan “Starweld” markalı paslanmaz çelik/alüminyum MIG/TIG kaynak telleri ve özlü kaynak telleri ile 2005 yılında pazara sunulan “Expressweld” markalı kaynak makineleri ise kuruluşun faaliyet gösterdiği diğer önemli ürün grupları. “Gullco” tarafından üretilen yarı-otomatik ve tam-otomatik kaynak ve kesme sistemlerinin Türkiye distribütörlüğü de 2001 yılından itibaren Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak tarafından gerçekleştirilmeye başlandı. 2011 yılında distribütörlüklerine bir yenisini daha ekleyen Askaynak dünyanın önde gelen gaz ekipmanı üreticisi olan Harris ürünlerinin Türkiye distribütörü oldu. Yine aynı yıl içerisinde "Askaynak" markalı aşındırıcıları pazara süren Askaynak bu ürün grubunun ilk yılında gelecek için umut vaat eden bir satış hacmine ulaşmayı başardı.
 

Genel merkez ve fabrika binası Kocaeli’ne bağlı Çayırova ilçesinin Şekerpınar Beldesi sınırları içinde olup, 22.000 m²'si kapalı, toplam 40.000 m²'lik bir alan üzerine kurulu bulunuyor. 1974'den beri faaliyet gösteren kuruluş, yıllık 36.000 ton örtülü elektrod, 27.000 ton gazaltı kaynak teli 5.000  ton tozaltı kaynak teli ve 1.500 ton TIG kaynak teli üretim kapasitesine sahip olup İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana'da bulunan toplam bölge satış büroları ve yurt genelinde geniş bayi ağı ile hizmet veriyor.

Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak tarafından üretilen ve pazara sunulan tüm ürünler yurt genelinde güçlü bir konuma sahip. Kuruluş dışsatım kapasitesini her geçen yıl yükselterek artırmaya devam ediyor, bu hızlı büyümeye paralel olarak 50'den fazla ülkeye dışsatım gerçekleştiriliyor.


Kalite Güvence Sistemi
Eczacıbaşı-Linolcn Electric Askaynak, müşteri memnuniyetini çalışmalarının ana ilkesi olarak kabul etmekte ve bu ilke doğrultusunda etkin hizmet verme ve pazara beklentilerden üstün özelliklere sahip ürünler sunma felsefesini varlığının temel nedeni olarak kabul ediyor.
 
“ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi Sertifikası”nı ve “CE Onay Belgesi”ni ve TÜSİAD-Kalder Kalite Büyük Ödülü'nü Türkiye’de kaynak sektöründe alan ilk kuruluş olma özelliğine de sahip olan ASKAYNAK, American Bureau of Shipping (ABS), Bureau Veritas (BV), Lloyd Register of Shipping (LRS), Germanischer Lloyd (GL), Det Norske Veritas (DNV), Russian Maritime Register of Shipping (RMRS), Registro Italiano Navale (RINA) ve Türk Lloydu (TL) gibi Lloyd kuruluşlarından alınan Lloyd belgelerinin yanı sıra, TSE, TÜV, DB, GOST, SEPRO ve NAKS gibi yabancı onay kuruluşlarından alınan ürün onay sertifikalarına da sahip bulunuyor.

Kuruluş ayrıca, 2012 yılında, sürdürülebilir kalkınma ve çevre çalışmaları kapsamında "ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi" ve ve 2013 yılında, iş güvenliği ve sağlığının sürekli iyileştirilmesi kapsamında “OHSAS 18001 İş Sağlığı Güvenliği ve Yönetimi Belgesi”ni aldı.

Kuruluş Profili